W czwartek, 4 maja, przedstawiciele górniczych związków zawodowych spotkali się w Krakowie z przedstawicielami frakcji Socjalistów i Demokratów (S&D) w Parlamencie Europejskim. Rozmowy dotyczyły rozporządzenia metanowego, które może mieć istotny wpływ na przyszłość kopalń.
W spotkaniu wzięli udział Dariusz Trzcionka, przewodniczący PZZ Kadra, Dariusz Potyrała, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce oraz Dominik Kolorz, przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności. To kolejne działania podjęte przez przedstawicieli największych górniczych central związkowych w celu zablokowania rozporządzenia metanowego, które pod znakiem zapytania stawiało przyszłość większości polskich kopalń węgla. Przypomnijmy, że już wcześniej dzięki zaangażowaniu związkowców oraz śląskich europosłów ze wszystkich frakcji do rozporządzenia udało się wprowadzić poprawki, które pozwolą na dalsze funkcjonowanie kopalń.
W czwartek związkowcy spotkali się z europarlamentarzystami z frakcji Socjalistów i Demokratów. Oprócz polskich europosłów, Łukasza Kohuta oraz Marka Balta, w spotkaniu wzięli też udział politycy z innych krajów m.in.: Jens Geier (Niemcy), Gabriele Bischoff (Niemcy), Agnes Jongerius (Holandia), Heléne Fritzon (Szwecja), Günther Sidl (Austria) oraz Alex Agius Saliba (Malta).
- Od europosłów z frakcji socjaldemokratycznej uzyskaliśmy już wsparcie przy wprowadzaniu poprawek w rozporządzeniu metanowym. Podczas rozmów w Krakowie zapewnili, że rozumieją sytuację polskiego górnictwo i otrzymaliśmy gwarancje, że będą głosowali za rozporządzeniem w Parlamencie Europejskim – powiedział Dariusz Trzcionka, przewodniczący PZZ Kadra.
- Dla nas poprawki i ten kompromis jest satysfakcjonujący. Wykonaliśmy naszą pracę, teraz czekamy na głosowanie w PE, choć trzeba pamiętać, że to jeszcze nie zamyka całej sprawy, bo następnie nowe przepisy muszą jeszcze przejść przez procedurę trilogu – wskazał związkowiec.
Jak dodał Trzcionka rozmowy dotyczyły również umowy społecznej dla górnictwa.
- Jak się okazuje wielu polityków europejskich nie ma świadomości, że takie porozumienie pomiędzy stroną społeczną i rządem dotyczące górnictwa zostało zawarte. Może, gdyby ta wiedza była większa, nie byłoby takiego problemu z przepisami metanowymi – zaznaczył związkowiec.
Jak przypominają związkowcy wprowadzenie poprawek wsparło 5 z 7 grup w Parlamencie Europejskim: EPP, S&D, Renew, Greens/EFA, ECR. Głosowanie w Parlamencie Europejskim w tej sprawie ma się odbyć 9 maja.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.