W IV kwartale 2022 r. dostawy gazu z UE wzrosły o 138 proc. rok do roku. W tym samym okresie o ponad jedną trzecią spadł przesył gazu przez polski system przesyłowy - podał w czwartek Urząd Regulacji Energetyki.
W opublikowanej w czwartek kwartalnej informacji o obrocie i przesyle gazu URE zauważył też wzrost dostaw przez terminal LNG o 81 proc. oraz spadek o 97 proc. dostaw gazu rurociągami spoza UE.
W IV kwartale 2022 r. wolumen gazu dostarczonego w ramach obrotu hurtowego OTC wyniósł 12,4 TWh, a jego średnia cena 567,53 zł za MWh. Natomiast wolumen gazu dostarczonego w wyniku realizacji kontraktów zawartych na giełdzie był ponad trzykrotnie wyższy i wyniósł 42,5 TWh, a średnia cena 392,61 zł za MWh. Średnia cena gazu w kontraktach zawartych na TGE była o ponad 30 proc. niższa niż na rynku OTC - zauważył URE.
W ujęciu rocznym średnia cena na TGE była w IV kwartale 2022 r. o 87 proc. wyższa niż rok wcześniej. Natomiast w transakcjach OTC za gaz płacono średnio 187 proc. więcej niż rok wcześniej.
Na koniec IV kwartału 2022 r. 176 podmiotów posiadało koncesję na obrót paliwami gazowymi w Polsce, a 89 przedsiębiorstw aktywnie uczestniczyły w obrocie gazem ziemnym - podał Urząd Regulacji Energetyki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.