Jesteśmy w Unii Europejskiej i liczymy się z Unią Europejską. Oczywiście z nie wszystkim się zgadzamy i wchodzimy w dyskusje na temat tego, czy Unia Europejska we wszystkich zapisach ma rację, ale my realizujemy to, na co umówiliśmy się, po pierwsze z Unią Europejską, a po drugie ze stroną społeczną, gdzie ustaliliśmy pewne ramy wynikające z wymogów Unii Europejskiej – mówił Marek Wesoły, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, w poniedziałek 24 kwietnia, w trakcie dyskusji w ramach panelu poświęconego polityce energetycznej Polski podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Zaakcentował, że w górnictwo, aby zgodnie z oczekiwaniami wyborców PiS mogło funkcjonować do 2049 r., trzeba inwestować.
– Te inwestycje, o których mówimy, to jest realizacja umowy społecznej, aby daty w niej zapisane mogły się wypełnić. Lecz dzisiaj to nie jest już tylko kwestia umowy społecznej, bo podpisaliśmy ją przed wybuchem wojny na Ukrainie, przed zmianą geopolityki europejskiej, przed kryzysem europejskim. Dziś się okazuje, że ten węgiel zapewnił nam suwerenność energetyczną. Dzisiaj Europa zastanawia się, w jaki sposób delikatnie zacząć zmieniać politykę energetyczną, bo widzimy, w jaki problem wpędziliśmy się, próbując uzależnić politykę energetyczną od rosyjskich surowców – wskazał Marek Wesoły.
– Gaz na dłuższą metę się nie sprawdził. Dlatego do 2032 r. oprzemy naszą energetykę na węglu, uzupełnimy jeszcze gazem i w bardzo szybkim tempie będziemy zmierzać w kierunku energetyki jądrowej – dodał.
Wspomniał, że konieczne jest dalsze kształcenie kadr dla górnictwa i wprowadzanie różnych zachęt dla osób chcących jeszcze pracować w branży.
Wspomniał ponadto, że miks energetyczny przyszłości musi być różnorodny. W tym kontekście wymienił: biomasę, biogazownie, wiatraki na lądzie i morzu, a także inwestycje w magazyny energii, żeby móc zapewnić bezpieczeństwo energetyczne.
Przekonywał, że dzięki polskiemu górnictwu mogła rozwijać się cała Polska, cały przemysł. Dziś – jak dodał – górnicy wciąż dźwigają brzemię rozwoju naszego kraju w drodze do nowej transformacji.
Wcześniej wiceminister Marek Wesoły wziął udział w briefingu w westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Komentował m.in. kwestię zapisów unijnego rozporządzenia o emisji metanu i wynegocjowanych ustępstw.
– Najistotniejsze jest to, że opłaty nazwane w pierwotnym brzmieniu rozporządzenia karami zastąpiono „opłatami”. Będą one ustalane przez kraje członkowskie i trafią do budżetu państwa, a następnie z tego budżetu zostaną skierowane do spółek węglowych na inwestycje ograniczające emisję metanu. Ten zapis zmienia charakter tego rozporządzenia. Nie jest destrukcyjny, ale prorozwojowy, proekologiczny, który wskazuje odpowiedni kierunek. Nam właśnie o takie zapisy w UE chodzi. Aby one nie zabijały gospodarki takiego kraju jak Polska, gdzie zima trwa siedem miesięcy i musimy inaczej budować swoją energetykę niż państwa leżące na południu Europy. Ustawy i rozporządzenia nie mogą prowadzić do powstawania w Europie ubóstwa energetycznego – podkreślił Marek Wesoły.
Zmienione mają być też zapisy określające limit wydobywanego węgla i sposoby rozliczania. W dokumencie rozporządzenia będzie nowy limit: zamiast pół tony będzie to 5 t od 2027 r. do 2031 r. i 3 tony od 2031 r. Próg ten stosowany ma być na operatora, jeżeli jeden podmiot prowadzi kilka kopalń.
8 maja na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego ostateczny kształt zapisów rozporządzenia ma być poddany głosowaniu na forum Parlamentu Europejskiego.
Wiceminister Marek Wesoły przypomniał również, że kwestia rozporządzenia metanowego to nie koniec rozmów z UE. Teraz rząd polski czekają bowiem rozmowy o ostatecznym kształcie „Fit for 55”.
– Czekają nas kolejne perturbacje, kolejne zagrożenia, już nie tylko dla górnictwa, ale dla wielu innych branż. Jesteśmy na Śląsku i razem ze śląskimi parlamentarzystami pokazujemy, że potrafimy walczyć i przyjmować odpowiednie regulacje. Zwracam się do opozycji, aby w kwestii niekorzystnych zapisów rozporządzeń „Fit for 55” też był jeden głos, abyśmy wspólnie bronili interesów Polski – zaapelował.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.