Po długich negocjacjach podpisany został tzw. Układ Zbiorowy Wyższego Szczebla (UZWS) pomiędzy Związkiem Zawodowym Górnictwa, Geologii i Przemysłu Naftowego a Związkiem Pracodawców Górnictwa i Przemysłu Naftowego Republiki Czeskiej. Jego podpisanie oznacza dla wszystkich pracowników czeskiej spółki węglowej OKD pewność, że w momencie odejścia z przyczyn organizacyjnych, czyli od nich niezależnych, otrzymywać będą wysokie odprawy i świadczenia. Maksymalna, łączna kwota odpraw, wynosić będzie nadal nawet 11-krotność średniego miesięcznego wynagrodzenia.
Radomír Štix, dyrektor HR w OKD, wyjaśnił dla miesięcznika czeskiego środowiska górniczego Horník, co oznacza podpisanie układu zbiorowego wyższego szczebla dla pracowników OKD.
- W przeszłości był on zawsze negocjowany na okres 5 lat. Teraz będzie ważny do końca 2032 r, czyli przez pełne 10 lat – sprecyzował Štix.
Ponadto, jeśli spółka OKD zakończy wydobycie w 2025 r., to jej pracownicy skorzystają z osłon finansowych. Jest to tzw. pakiet wsparcia dla pracowników odchodzących z przyczyn organizacyjnych. Składa się z trzech elementów. Pierwsza i najważniejsza część wynika bezpośrednio z Układu Zbiorowego OKD, który obowiązuje na czas nieokreślony. Wszyscy pracownicy etatowi, z którymi OKD rozwiąże stosunek pracy z przyczyn organizacyjnych, którzy przepracowali w spółce co najmniej 16 lat, będą uprawnieni do odpraw w wysokości do 11-krotnego, przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli przepracowali w OKD krótszy okres, odprawa będzie odpowiednio wyliczana. Dla porównania ci, którzy przepracowali 5-10 lat, otrzymają siedmiokrotne, przeciętne miesięczne wynagrodzenie, mniej niż dwa lata - pięciokrotne, a do roku pracy - czterokrotne, przeciętne, miesięczne wynagrodzenie. Dotyczy to również obywateli narodowości polskiej, którzy zostali bezpośrednio zatrudnieni w OKD.
Drugi element płacowy wynika z obowiązującego rozporządzenia rządu. Odnosi się do wszystkich pracowników etatowych, z którymi OKD kończy stosunek pracy z przyczyn organizacyjnych i którzy jednocześnie przepracowali w przedsiębiorstwie wydobywczym nieprzerwanie co najmniej dwa lata. Wypłat dokonywać będzie państwowe przedsiębiorstwo DIAMO, odpowiednik polskiej SRK.
I tak, kwota w wysokości 8000 koron przysługuje pracownikom zatrudnionym na dole w kopalni, natomiast w wysokości 5300 koron pracownikom wykonującym prace na powierzchni. Łączny okres pobierania zasiłku wynosi od 3 do 60 miesięcy, w zależności od nieprzerwanego stażu pracy w przedsiębiorstwie górniczym oraz wieku pracownika.
Trzeci element wsparcia dotyczy pomocy w znalezieniu zatrudnienia na rynku pracy w ramach programu Nowa Szychta. Po zamknięciu kopalni Paskov w 2017 r. oraz Darkov i ČSA w 2021 r. przez ten program przeszło łącznie prawie tysiąc byłych pracowników OKD.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.