Polskie i mongolskie służby geologiczne prowadzić będą projekt badawczy dotyczący poszukiwań wolframu i molibdenu w jednej z mongolskich prowincji - poinformował w środę resort klimatu i środowiska.
Resort przekazał, że jednym z członków przebywającej w Mongolii polskiej delegacji - towarzyszącej prezydentowi RP wraz z małżonką - jest wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju, Piotr Dziadzio. Wraz z nim do Mongolii przyjechali przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego. Cel ich wizyty to realizacja współpracy między Polską i Mongolią w zakresie geologii.
Przypomniano, że w listopadzie 2021 r. zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy służbami geologicznymi obu krajów. W trakcie obecnej wizyty zawarto umowę projektową związaną z porozumieniem dotyczącą realizacji projektu badawczego, który będzie wykonywany przez służby geologiczne obu krajów w zakresie prowadzenia prac poszukiwawczych za surowcami na terenie Mongolii - poinformowało ministerstwo.
Cytowany w komunikacie wiceminister Dziadzio wyjaśnił, że projekt badawczy dotyczyć będzie prowadzenia wspólnych prac poszukiwawczych wolframu i molibdenu w prowincji Bayankhongor.
Jestem przekonany, że przeprowadzone przez służby geologiczne naszych krajów prace geologiczne, przyczynią się do określenia miejsc dla przyszłych działań wydobywczych i konkretnych inwestycji w Mongolii przez polskich przedsiębiorców - dodał przedstawiciel MKiŚ.
Prowincja Bayankhongor znajduje się w południowej części Mongolii. Dzięki projektowi badawczemu mają zostać określone miejsca przyszłych działań wydobywczych.
Ministerstwo przekazało, że Dziadzio brał również udział w rozmowach wysokiego szczebla oraz w polsko-mongolskim Forum Biznesu - Polska Bliżej 2023. Podczas bilateralnego spotkania z wiceministrem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Górnictwa i Przemysłu Ciężkiego Bayaraaem Byambadagva omówiono możliwość rozszerzenia współpracy w obszarze badań geologicznych i projektów komercyjnych w zakresie węglowodorów oraz surowców metalicznych. Uzgodniono przekazanie stronie polskiej do wstępnej oceny, listy projektów, które mogły by być wspólnie w przyszłości realizowane - wyjaśniono.
Ministerstwo podkreśliło, że polsko-mongolska współpraca geologiczna trwa od wielu lat. W przeszłości prowadzona była na podstawie projektów oraz umów międzynarodowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.