W Bełchatowie górnicze związki zawodowe domagają sią zmian w repertuarze radia zakładowego. Ten obecny uważają za ocenzurowany przez spółkę. Zbigniew Matyśkiewicz, wiceprzewodniczący MK NSZZ Solidarność w KWB Bełchatów, opowiedział o tym portalowi netTG.pl.
Problem nagłośniony przez związkowców jako pierwszy poruszył portal Dzień Dobry Bełchatów. To właśnie dziennikarzom tego lokalnego medium poskarżyli się zbulwersowani górnicy. Głośno mówią przy tym o cenzurze, a związki zawodowe wystosowały nawet list do dyrektora zakładu.
Do tej pory repertuar zakładowej rozgłośni stanowiła m.in. retransmisja różnych programów stacji radiowych, zarówno publicznych, jak i komercyjnych. Miało się to zmienić po Wielkanocy.
Potwierdził ten fakt dziennikarzowi portalu netTG.pl Zbigniew Matyśkiewicz, wiceprzewodniczący MK NSZZ Solidarność w KWB Bełchatów.
- To nie jest prima aprilis. Kołchoźników jeszcze brakuje, jak było to w latach 70 i żeby grali same pieśni patriotyczne. Ma chodzić tylko jedno słuszne radio, a reszta komercyjnych stacji nie, bo podobno szerzą jakąś złą propagandę. To przypomina nam lata 70. i 80. zeszłego stulecia. Wszystko idzie cenzuralnie przez PGK. Po świętach to się urodziło, niby na życzenie pracowników – powiedział wiceprzewodniczący.
Protest w tej sprawie złożyły m.in.: ZZ Górnictwa Węgla Brunatnego, ZZPRC w KWB Bełchatów, NSZZ „Solidarność”, ZZ „Kadra” oraz ZZ „Konto”.
- Po świętach wielkanocnych radiowęzeł KWB Bełchatów otrzymał zakaz przekazywania sygnału radiowego stacji komercyjnych. Przypominamy, że o wyborze stacji radiowych zdecydowali kilka lat temu sami pracownicy kopalni w drodze szerokich konsultacji społecznych – napisali związkowcy w liście do dyrektora kopalni, którego treść udostępnia na swych łamach portal Dzień Dobry Bełchatów.
Związki poprosiły również o wyjaśnienie powodów oraz podanie podstaw prawnych związanych z wprowadzeniem „zakazu upowszechnienia sygnału konkretnych stacji i wprowadzenie przymusu transmisji polskiego radia publicznego”.
Kierownictwo PGE GiEK tłumaczy, że wśród pracowników kopalni zdania na temat prezentowanych przez różne stacje radiowe treści były podzielone, więc wybrano Polskie Radio ze względu na neutralny charakter nadawanych przez nie audycji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Polskie Radio ze względu na neutralny charakter nadawanych przez nie audycji..... buhahhahahahahhahahahahha
Polskie Radio i neutralny charakter audycji ,dobry żart .