Rybniccy muzealnicy organizują zbiórkę pamiątek po działającej kiedyś w mieście Hucie Silesia. Liczą, że mieszkańcy wzbogacą muzealne zbiory o emaliowane garnki, malowane imbryki i inne przedmioty produkowane przez lata w rybnickiej hucie.
- Zostały Ci po rodzicach czy dziadkach emaliowane garnki, malowane imbryki i inne piękne przedmioty produkowane przez lata w rybnickiej Hucie Silesia? Nie pasują do Twojego mieszkania, a żal Ci je wyrzucić? Oddaj je do rybnickiego muzeum! - apelują muzelnicy.
Zbiórka, którą prowadzi Muzeum im. O. Emila Drobnego w Rybniku, odbędzie się w sobotę, 22 kwietnia w godz. 10.-14. W tym czasie na wszystkich, którzy chcieliby przekazać pamiątki po paruszowieckiej hucie, pracownicy muzeum czekać będą na ul. Przemysłowej w dzielnicy Paruszowiec-Piaski (pobocze parkingowe pomiędzy pomnikiem powstańczym a przystankiem Komunikacji Miejskiej - przystanek Paruszowiec).
Jak przypominają muzealnicy, historia najważniejszego niegdyś zakładu przemysłowego Rybnika sięga 1753 roku, a produkowane przez Hutę Silesia garnki, naczynia czy sprzęt AGD były kiedyś obecne w każdym polskim domu. Były też eksportowane do wielu miejsc na świecie – pochodzący z Silesii komplet kawowy sprezentowano nawet brytyjskiej monarchini Elżbiecie II.
W szczytowym okresie funkcjonowania huty, tj. w latach 1965-67, w „Silesii” zatrudnionych było ponad 5500 pracowników, co dawało w przybliżeniu utrzymanie ponad 20 tysięcy ludzi.
- Do dziś w wielu rybnickich domach znaleźć można piękne przedmioty codziennego użytku, wyprodukowane przez zlikwidowaną z koniec lat 90. XX wieku hutę. Bywają upchnięte gdzieś po schowkach czy piwnicach, ale czasem przeżywają też drugą młodość, wdzięcznie odpowiadając na powracającą raz po raz modę vintage. Jeśli ktoś chciałby się podzielić posiadanymi produktami Huty Silesia, powiększając tym samym kolekcję poświęconych hucie zbiorów rybnickiego Muzeum, zapraszamy w sobotę na ul. Przemysłową w dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Zachowajmy pamięć o rybnickim dziedzictwie - zachęcaja muzealnicy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.