Bardzo dobre wyniki notuje załoga ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit (PGG) przy wybieraniu swej pierwszej metanowej ściany. W lutym górnicy zanotowali tam postęp ponad 160 m. Dobre tempo robót utrzymywane jest również na przygotówkach.
Obecnie jedną z najwydajniejszych ścian wydobywczych jest 1801 w bloku A pokładu 318. Ma długość 150 m i wybieg liczący 778 m. Nie należy do tzw. gigantów, gdyż jej wysokość sięga raptem ok. 2,0 m. I właśnie na tej ścianie, już w pierwszym miesiącu eksploatacji, załoga wykonała 160 m postępu! Front robót został uruchomiony w lutym br. Ściana ta jest pierwszą metanową (I kategoria zagrożenia) w lędzińskiej kopalni.
Ciekawostką jest z pewnością fakt, że do urabiania wykorzystywany jest kombajn ścianowy JOY-7LS22 o wielkości zabioru 0,8 m Średnica organów urabiających to 1,6 m, a jego masa to 54 t!
Ściana 1801 jest jedną z pięciu w bloku A. Jesienią planuje się uruchomienie kolejnej – 1802. Natomiast ostatnia ściana - 1805 zakończy swój bieg w 2027 r.
Kierownictwo ruchu Ziemowit dużą wagę przywiązuje do sprawnego oraz bezpiecznego procesu montażu oraz szybkiego transportu sekcji obudowy zmechanizowanej do miejsca docelowego. W szybie Szewczyk zabudowana jest wielkogabarytowa klatka o udźwigu 13 t. Jednak ze względu na znacznie większe gabaryty obudów zmechanizowanych są one demontowane na powierzchni, transportowane w częściach pod ziemię szybem, a następnie ponownie montowane w specjalnie do tego przeznaczonej komorze montażowo-demontażowej. Stamtąd wyjeżdżają już kolejkami podwieszanymi do miejsca swego przeznaczenia.
Jak już informowaliśmy, w ostatnim okresie ruch Ziemowit mocno zmodernizował swój park maszynowy. Zrezygnowano z kombajnów AM50 i R130 na rzecz R-150, o znacznie mocniejszych mocach, mających większe zakresy urabiania. Przenośniki zgrzebłowe typu SKAT zastąpiono podajnikami taśmowymi. Korzystnie wpłynęło to postępy osiągane na etapie drążenia wyrobisk chodnikowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Trzeba poczytać przepisy to będziesz wiedział czy potrzebny dyspozytor metanometrii czy nie.
Ni ma, tam siedzi se Zeflik na wlocie rejonu i mierzy metan i podaje przez telefon do dyspozytora.
Czy na kopalni KWK Ziemowit jest stanowisko Dyspozytora Gazometrii ?
Szkoda że nie piszą że zostawiają 1,7m węgla, bo dali za niskie sekcje, i teraz im się to pali, więc muszą tam tłoczyć azot
U nos na Halymbie czworto kategorio mytanowo je na podszybiu. A we ścianie 410 bujają gejzery że spągu. Tak wiyęc panowie to mocie przedsmak fedrowanio z metanym.
Co to za postęp 150m sciana 1 kat metanowa w 4 kat. Postęp był 150 a sciana miała długość 250 m kombajn KSW 750 E wysokość ściany 3m