O adaptacji zawodowej pracowników w trakcie likwidacji oddziałów w Spółce Restrukturyzacji Kopalń mówiła podczas V edycji Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego Anna Lubosz, główny inżynier w Dziale BHP w SRK.
Jak przypomniała na wstępnie prelegentka, SRK powstała w 2000 roku, a do zadań statutowych spółki należy m.in.: efektywne zagospodarowanie, rekultywacja i rewitalizacja przejmowanych terenów pogórniczych; przywracanie do życia terenów i obiektów pogórniczych, które sprzyja rozwojowi innych sektorów gospodarki i restrukturyzacja zatrudnienia przez tworzenie nowych miejsc pracy.
Aktualnie w skład SRK wchodzi pięć likwidowanych kopalń: KWK Centrum, KWK Pokój I - Pokój II, KWK Wieczorek II, KWK Krupiński, KWK Jas-Mos - Jastrzębie III oraz Centralny Zakład Odwadniania Kopalń, Administracja Zasobów Mieszkaniowych, Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji i Biuro Zarządu SRK.
- Zwykle likwidacja kopalni węgla kamiennego zwanej oddziałem trwa około 5 lat. W celu utrzymania i zabezpieczenia zakładu górniczego oraz prawidłowości procesów likwidacyjnych zatwierdza się plan ruchu likwidowanego zakładu górniczego. W planie tym zatwierdzany jest również schemat organizacyjny danego oddziału, który obejmuje między innymi takie działy, jak: dział bezpieczeństwa i higieny pracy, dział kadr, płac i obsługi pracowników, dział planowania, monitorowania i rozliczania procesów likwidacji, dział mierniczo-geologiczny, dział energomechaniczny i dział górniczo-wentylacyjny. Po likwidacji oddziału lub w jego trakcie sukcesywnie przenosi się pracowników celem zapewnienia ciągłości zatrudnienia – wskazała Lubosz.
- Alokuje się głównie pracowników administracyjno-biurowych, zmieniając ich zakres obowiązków, kompetencji, bądź podwyższając ich kwalifikacje zawodowe w oparciu o odbyte kursy, szkolenia lub studia – kontynuowała.
Jak dodała, pracownicy otrzymują propozycje alokacji do: Kopalń Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji, Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń, Administracji Zasobów Mieszkaniowych, Biura Zarządu. Alokacja też ma miejsce do Oddziału, którego proces likwidacji potrwa jeszcze kilka lat. Rekwalifikacje powinny uwzględniać preferencje i predyspozycje pracowników oraz popyt na konkretne stanowiska pracy w SRK
- Spółka przykłada dużą wagę do rozwoju zawodowego pracowników rozumianego jako tworzenie sprzyjających warunków w kierunku długotrwałego rozwoju zawodowego pracowników i stałe doskonalenie kwalifikacji zawodowych. Zakres wiedzy i umiejętności, jakie pracownik ma uzyskać w wyniku podnoszenia kwalifikacji, powinny być niezbędne lub co najmniej przydatne na zajmowanym stanowisku lub na stanowisku, które pracownik ma objąć. Spółka Restrukturyzacji Kopalń zawarła między innymi umowę z Wyższą Szkołą Bankową, dzięki której pracownicy mogą korzystać z pakietu zniżek na studia – relacjonowała szefowa Działu BHP w SRK.
Wśród kierunków studiów, w których w ostatnich latach kształcili się pracownicy SRK były: rachunkowość i controling finansowy, rachunkowość i finanse, doradztwo podatkowe, audyt i kontrola wewnętrzna w biznesie i administracji, controling oraz audyt wewnętrzny i kontrola w organizacji, zamówienia publiczne, zamówienia publiczne i partnerstwo publiczno-prywatne, zarządzanie nieruchomościami, rzeczoznawca majątkowy, wycena nieruchomości, inżynieria gospodarki przestrzennej z elementami geodezji i archiwistyka.
Jak podkreśliła Lubosz, SRK przystąpiła też do pilotażowego programu szkoleniowego dla pracowników sektora górniczego na potrzeby obsługi turbin wiatrowych, które skutkowało podpisaniem pomiędzy Spółką Restrukturyzacji Kopalń, OLX2, Windhunter Academy oraz Polskim Towarzystwem Energetyki Wiatrowej listu intencyjnego deklarującego chęć współpracy przy rekrutacji oraz organizacji specjalistycznych szkoleń branżowych przeznaczonych dla pracowników odchodzących z sektora wydobywczego, a w szczególności do współpracy przy rekrutacji do pilotażowej edycji programu, który zakładał przeszkolenie 16 osób w dwóch etapach po 8 osób.
- Szkolenie pozwala zdobyć nowe kwalifikacje i znaleźć dobrze płatną pracę w branży z perspektywami jest szansą nie dla SRK, ale dla pracowników, którym umowy kończą się, w momencie prac likwidacyjnych w zakładach górniczych. Z informacji udzielonych przez dyrektora Windhunter Academy wszystkie osoby, które uczestniczyły w szkoleniu w okresie od 15 maja 2022 roku do 10 czerwca 2022 roku, otrzymały propozycję zatrudnienia przynajmniej od trzech pracodawców, z tego 3 osoby podjęły zatrudnienie, natomiast spośród pozostałych 5 osób (w tym 4 pracowników), 1 zadeklarowała chęć podjęcia zatrudnienia po uzyskaniu uprawnień emerytalnych – poinformowała Lubosz.
Dodała, że Windhunter Academy planuje dalej we współpracy z SRK kontynuować program szkoleniowy dla pracowników sektora górniczego na potrzeby obsługi turbin wiatrowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Pani szanowna główna droga to alkoholizm droga poboczna to polskie firmy górnicze prywatne a trzecia droga to OKD czyli czeska kopalnia