Pojawiły się istotne nowelizacje Prawa pracy. Jedna dotyczy kontroli trzeźwości pracowników, a druga pracy hybrydowej i pracy zdalnej. Mówił o tym w swej prezentacji podczas V Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego mec. Paweł Sikora.
- Kolejna nowelizacja KP to tzw. ochrona rodzicielska, czyli wszelkie zasady wypowiadania pracy. Pojawiają się również dwa nowe urlopy, opiekuńczy i z powodu działania siły wyższej, przerwy w pracy oraz nowy typ umowy na okres próbny itd. - mówił prelegent.
Część tych przepisów pracodawcy będą musieli wprowadzić, natomiast w przypadku przepisów w kwestii badania trzeźwości takiego przymusu nie ma.
- Jednak, aby móc z nich korzystać, to i te przepisy pracodawca również będzie zobligowany wprowadzić – tłumaczył mec. Paweł Sikora.
Pracodawca, chcąc przeprowadzać badania trzeźwości, będzie musiał zawrzeć odpowiednie postanowienia o wprowadzeniu takich kontroli w umowie o pracę.
Co się zaś tyczy zasad wykonywania pracy zdalnej, to będzie ona mogła być wykonywana na zasadzie porozumienia, regulaminu i polecenia pracodawcy. Warto wiedzieć, że w rozumieniu Kodeksu praca zdalna to ta wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Praca zdalna będzie mogła być wykonywana nie tylko w swoim domu, ale w innych miejscach, po uzgodnieniu z pracodawcą.
Wprowadzono również pojęcie pracy zdalnej okazjonalnej, tylko 24 dni w roku, a także pracę hybrydową.
W kwestii umowy o pracę na czas okres próbny wprowadzono możliwość przedłużenia maksymalnego, 3-miesięcznego okresu na okres próbny, na który może być zawarta umowa, o czas: urlopu i usprawiedliwionej nieobecności. Długość umowy na okres próbny zależy od przewidywanej długości umowy na czas określony - 1 miesiąc, gdy do 6 m-cy umowa na czas określony, 2 miesiące, gdy 6-12 m-cy umowa na czas określony.
Umowę na okres próbny można zawrzeć tylko raz między tymi samymi stronami.
Ciekawą zmianą jest także urlopu w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w ciągu roku w związku z pilnymi sprawami rodzinnymi, spowodowanymi chorobą lub wypadkiem. Czas urlopu wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Ustawodawca wprowadził również dodatkową przerwę w pracy. Dotychczas jest to 15-minutowa przerwa po przepracowaniu 6 godzin. Dodatkowe przerwy 15-minutowe będą po przepracowaniu: 9 godzin i 16 godzin. Pracownik zachowa prawa do wynagrodzenia. Czas przerw wlicza się do czasu pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.