Specjaliści z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu opracowali autorskie seminarium z zakresu organizacji pracy i zasad bezpiecznego podejmowania, transportu zwłok i szczątków ludzkich, które dedykowane jest pracownikom kopalń i zakładów górniczych. O celach, które przyświecają opracowaniu mówił w swym wystąpieniu podczas V Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego Tomasz Ciupa, inspektor w służbie BHP w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego.
Głównymi adresatami szkolenia, ze względu na funkcje w kopalni oraz udział w akcjach ratowniczych, są osoby, które podczas pełnienia swoich obowiązków zawodowych, mogą mieć kontakt ze zwłokami lub szczątkami ofiar wypadków i katastrof górniczych.
Przygotowane seminarium jest odpowiedzią na niezagospodarowaną dotychczas przestrzeń szkoleniową dla przemysłu wydobywczego w omawianym zakresie. Zostało stworzone z myślą o osobach kierownictwa i członkach kopalnianych drużyn ratowniczych w oparciu o analizy kilkunastu aktów prawnych, zebrane w syntetyczne wnioski oraz długoletnie praktyki osób posiadających osobiste doświadczenia zawodowe w tym zakresie.
Seminarium dotyczy także prac i zasad bezpiecznego podejmowania, transportu zwłok i szczątków ludzkich, obejmuje interdyscyplinarne podejście, a zatem wiedzę z zakresu prawa pracy, psychologii, totalnej biologii, medycyny sądowej, zasad BHP oraz osobiste praktyki pomysłodawców związane z udziałem w zaistniałych w ostatnich latach katastrofach i wypadkach w kopalniach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.