W polskim górnictwie węgla kamiennego pracują już obywatele Ukrainy. Zajmują głównie stanowiska robotnicze, które nie wymagają uznania kwalifikacji. Wkrótce jednak mogą pojawić się również tacy, którzy będą chcieli podjąć zatrudnienie w zakładach górniczych w zawodach regulowanych.
O problemach z tym związanych mówiła podczas V Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego Małgorzata Waksmańska, dyrektor Departamentu Prawnego Wyższego Urzędu Górniczego.
- Jeśli jest to zawód regulowany i mamy do czynienia z obywatelem, który na terytorium Ukrainy nabył już kwalifikacje do górniczego zawodu, to wówczas ma ułatwienie. Jest traktowany jako obywatel Unii Europejskiej. Począwszy od stycznia br. stosujemy do niego zasady, które są stosowane wobec obywateli Unii Europejskiej – wyjaśniła Małgorzata Waksmańska.
Pozostaje jednak kwestia umiejętności posługiwania się językiem polskim.
Potencjalny pracownik z Ukrainy, który chciałby dla przykładu podjąć prace w dozorze wyższym składa oświadczenie, że posiada wystarczającą znajomość języka polskiego do wykonywania zawodu regulowanego.
- Wyższy Urząd Górniczy tej kwestii w żaden sposób nie bada. To jest już rolą pracodawcy. Zainteresowany poświadcza na swoją własną odpowiedzialność, że faktycznie tę znajomość posiada – podkreśliła Małgorzata Waksmańska.
Pojawiły się pierwsze zapytania kierowane do WUG od obywateli Ukrainy, którzy chcą poznać warunki, na jakich polski nadzór górniczy mógłby uznać ich kwalifikacje w górniczych zawodach regulowanych.
- Sądzimy, że zacznie napływa coraz więcej wniosków od osób, które zdobyły wykształcenie w Ukrainie – dodała Małgorzata Waksamańska.
W ub.r. Wyższy Urząd Górniczy zawarł porozumienie o wzajemnej współpracy i pomocy w wymianie doświadczeń ze stroną ukraińską.
- Ukraina czyni starania o przyjęcie do Unii Europejskiej, a zatem wiedza na temat prawa geologicznego i górniczego jest istotna. My informujemy stronę ukraińską o wszystkich naszych przepisach i zmianach, jakie się w nich pojawiają – podkreśliła szefowa Departamentu Prawnego WUG.
Warto wiedzieć, że osoby które: zdobyły kwalifikacje górnicze zagranicą (niepodlegające uznaniu kwalifikacji zawodowych) i chcą wykonywać na terenie RP górniczy zawód regulowany w postaci czynności wymienionych w art. 58 ust 1 lub 2 Prawa górniczego i geologicznego, są obowiązane uzyskać stwierdzenie posiadania kwalifikacji do wykonywania tych czynności w drodze świadectwa wydanego przez właściwy organ nadzoru górniczego. Stwierdzenie posiadania kwalifikacji następuje na wniosek kandydata po przeprowadzeniu egzaminu w języku polskim.
Do wniosku kandydat powinien dołączyć dokumenty potwierdzające uzyskane wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe wraz z tłumaczeniem na język polski.
Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego na stałe wpisała się już w kalendarz ważnych i wartościowych wydarzeń branży surowcowej. V edycja konferencji odbywa się w dniach 3-4 kwietnia w Bystrej pod hasłem „Bo najważniejszy jest człowiek – problemy zatrudnieniowe w polskim górnictwie węglowym. Edukacja, wsparcie, bezpieczeństwo”. Patronat honorowy nad Akademią Bezpieczeństwa WG sprawują: Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, Adam Mirek, prezes Wyższego Urzędu Górniczego, i Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ukraińskiego dozoru będę słuchał jak związkowców!