Grupa Kapitałowa JSW to także jeden z wiodących w Unii Europejskiej producentów koksu. Ten cenny surowiec wykorzystywany do wytopu stali jest produkowany w trzech koksowniach należących do JSW.
Węgiel koksowy to początek łańcucha produkcyjnego, którego finalnym produktem jest stal. Jego pośrednim elementem jest koks wytwarzany z węgla w koksowniach. W skład Grupy Kapitałowej JSW wchodzą trzy koksownie – Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, Radlin w Radlinie oraz Jadwiga w Zabrzu, które należą do spółki JSW Koks. Spółka zatrudnia łącznie ponad 2 tys. pracowników. Roczna produkcja we wszystkich trzech koksowniach JSW to ponad 3 mln ton koksu, który sprzedawany jest w głównej mierze za granicę, m.in. do Niemiec, Austrii, Czech, a także do Azji, np. do Indii. Jednak to nie wszystko. Oprócz głównego produktu, jakim jest koks, koksownie JSW wytwarzają także produkty węglopochodne, gaz koksowniczy, energię elektryczną i ciepło.
Jak zaznaczają przedstawiciele JSW Koks, spółka inwestuje i modernizuje swoje urządzenia wytwórcze, podnosząc stale jakość wyrobów, a także ekonomiczność produkcji oraz gospodarcze wykorzystanie odpadów produkcyjnych. Co ważne, spełnia też wszystkie polskie i unijne normy ochrony środowiska.
Najmłodszą i najnowocześniejszą koksownią należącą do JSW jest Koksownia Przyjaźń. Zakład został wybudowany w latach 80. minionego wieku jako nowoczesny kompleks składający się z czterech baterii koksowniczych, licznych obiektów towarzyszących, w tym obiektów przygotowania mieszanki węglowej, instalacji suchego chłodzenia koksu, sortowni koksu, instalacji oczyszczania gazu koksowniczego i odzysku węglopochodnych, instalacji oczyszczania ścieków i składowiska odpadów, obiektów energetycznych i pomocniczych. Dąbrowski zakład został uruchomiony w 1987 roku. Wtedy w ówczesnych Zakładach Koksowniczych Przyjaźń nastąpiło pierwsze wypchnięcie koksu z baterii nr 1.
Kolejna ważna data to 2007 rok, kiedy została uruchomiona nowoczesna bateria nr 5. Jak zaznaczają przedstawiciele spółki, to chluba zakładu, a zdolność produkcyjna baterii to 750 tys. ton koksu rocznie. W tym samym roku uroczyście otwarto również elektrociepłownię, umożliwiając zagospodarowanie nadmiaru oczyszczonego gazu koksowniczego i gazów resztkowych z instalacji suchego chłodzenia koksu z baterii koksowniczych nr 1 do 4, która wraz z istniejącymi turbogeneratorami daje maksymalną moc 42 MWe.
W 2008 roku uruchomiona została instalacja Katalitycznego Rozkładu Amoniaku i instalacja Clausa przeznaczona do oczyszczania gazu koksowniczego. Tym samym zakończył się proces modernizacji Wydziału Produkcji Węglopochodnych, który jest jednym z najnowocześniejszych tego rodzaju obiektów technologicznych w Europie. W 2011 roku zakończyła się trwająca kilka lat modernizacja baterii nr 1, a w 2015 roku uruchomiono nowoczesny blok energetyczny o mocy 71 MWe i odtąd zakład dysponuje zainstalowaną mocą elektryczną na poziomie 110 MW.
Najważniejsze inwestycje, które mają zostać zrealizowane w Dąbrowie Górniczej w nadchodzących latach, to modernizacja dwóch baterii koksowniczych (nr 3 i 4) w perspektywie do 2025 roku, produkcja pylistych adsorbentów, separacja wodoru z gazu koksowniczego oraz przetwórstwo smoły węglowej.
Historia Koksowni Radlin sięga początków XX wieku. Produkuje najwyższej jakości koks wielkopiecowy eksportowany na rynki Europy Zachodniej.
Najstarszym zakładem jest Koksownia Jadwiga – zakład został uruchomiony w 1884 roku przy Hucie Borsiga w Zabrzu. Ostatni intensywny program modernizacyjny zakład przeszedł w latach 2003-2008. Koksownia, która w swojej ofercie ma koks niskofosforowy oraz koks łamany, od 30 lat eksportuje koks głównie na rynek austriacki, słowacki i niemiecki.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.