Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Kopalnia Guido I Sztolnia Królowa Luiza nagrodzone
30 maja 2023
Przybyli złożyć hołd Matce Boskiej Piekarskiej
28 maja 2023
Dziedzictwo górnicze - dziedzictwo ludzkości
27 maja 2023
Makoszowy na straży czynnych kopalń
27 maja 2023
Górnicza porcelana
25 maja 2023
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
1 kwietnia 2023 Trybuna Górnicza Rozmawiał: Maciej Dorosiński

Jastrzębska Spółka Węglowa obchodzi swoje 30. urodziny

- Bez stali nie możemy mówić realnie o transformacji energetycznej. Praktycznie – nie możemy mówić o rozwoju cywilizacji - uważa Tomasz Cudny, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej
fot: JSW/Dawid Lach

- Zatrudniamy w Grupie ponad 30 tys. osób, z czego ponad 21 tys. to pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To fachowcy o najwyższych kwalifikacjach, którzy sprawiają, że możemy osiągać tak dobre wyniki - powiedział w rozmowie z portalem netTG.pl TOMASZ CUDNY, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 

- Już za chwilę, bo 1 kwietnia, Jastrzębska Spółka Węglowa będzie obchodzić swoje 30. urodziny. To będzie szczególna chwila dla wszystkich związanych z tą firmą.
- Jubileusze mają to do siebie, że budzą emocje i pojawiają się wspomnienia. Tym bardziej że JSW jest jedyną z grona siedmiu spółek powstałych w górnictwie węglowym w latach 90. ubiegłego stulecia, która przetrwała pod tym samym szyldem do teraz. Pozostałe były przekształcane i ostatecznie w większości przypadków są częścią innych podmiotów działających na rodzimym rynku węgla. Oczywiście przez te trzy dekady naturalną rzeczą było to, że dochodziło do zmian w naszej strukturze. Pewne aktywa opuszczały naszą Grupę, inne do nas trafiały, a jeszcze inne powstały w efekcie realizowanych przez nas projektów inwestycyjnych. Posiadamy kopalnie, które są dużo starsze niż sama spółka. Szanujemy tę historię i chcemy pisać jej kolejne rozdziały. To te kopalnie dały napęd do rozwoju Jastrzębia-Zdroju, miasta, w którym głównie skupia się nasza działalność. Przez te 30 lat zgromadziliśmy ogromny bagaż doświadczeń, z których korzystamy i którymi dzielimy się z innymi. Z mojej perspektywy mogę powiedzieć, że to wielka sprawa zarządzać taką firmą w chwili, gdy obchodzi tak wyjątkowy jubileusz. Dodatkowym powodem do radości jest fakt, że w ostatnich latach osiągamy świetne wyniki. To pokazuje, że maksymalnie wykorzystujemy posiadany przez nas potencjał. 

- Padło słowo „potencjał”. W każdej firmie na pierwszym miejscu w tej kategorii wymienia się pracowników. Mówi się, że to oni są największą wartością.
- Niektórzy mogą powiedzieć, że to takie już mocno wyeksploatowane hasło, ale w przypadku JSW – i mówię to absolutnie szczerze, nie na potrzebę tej rozmowy – tak właśnie jest. Zatrudniamy w Grupie ponad 30 tys. osób, z czego ponad 21 tys. to pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To fachowcy o najwyższych kwalifikacjach, którzy sprawiają, że możemy osiągać tak dobre wyniki. Każdy z tych zatrudnionych ma swój wkład w to, jak funkcjonuje ten złożony organizm i jakie finalnie osiąga rezultaty.

Należy też wspomnieć, że to bardzo odpowiedzialni ludzie. Tak było choćby we wrześniu 2015 r., kiedy zdecydowali się ograniczyć część swoich świadczeń. To historyczne porozumienie, zawarte wówczas ze stroną społeczną, miało istotny wpływ na poprawę płynności finansowej JSW i pozwoliło uniknąć spółce bankructwa. Gdyby nie to poświęcenie, to pewnie dziś raczej byśmy nie rozmawiali w kontekście 30-lecia spółki.

Dlatego jeszcze raz wielki szacunek dla naszej załogi. Tu muszę także wspomnieć, że JSW głównie kojarzy się z kopalniami, ale to ponadto trzy koksownie należące do JSW Koks, Jastrzębskie Zakłady Remontowe, Przedsiębiorstwo Budowy Szybów, JSW Szkolenie i Górnictwo, JSW IT Systems i szereg innych spółek tworzących naszą Grupę. Cieszy nas także fakt, że pracownicy identyfikują się z firmą, a sama JSW jest doskonale postrzegana w otoczeniu, w którym działa. 

- To fakt, nie można Wam odmówić dużej aktywności w relacjach z otoczeniem.
- Mamy świadomość, jak duże znaczenie w obecnych czasach mają działania spod znaku społecznej odpowiedzialności biznesu. Wiemy, że nasza działalność, z racji jej specyfiki, niesie ze sobą pewne konsekwencje. Dlatego też chcemy pokazywać naszemu otoczeniu, że jesteśmy pewnym pracodawcą i odpowiedzialnym partnerem otwartym na dialog. Szereg działań realizujemy choćby za pośrednictwem Fundacji JSW, która praktycznie nie zwalnia tempa i co chwilę realizuje ciekawe projekty na rzecz lokalnej społeczności. Działa ona w takich obszarach, jak: kultura i tradycja, wypoczynek i rekreacja, nauka i edukacja oraz zdrowie i bezpieczeństwo. Jesteśmy także zaangażowani we wspieranie sportu. Z logo JSW na koszulkach występują czołowe jastrzębskie drużyny, którym mocno kibicujemy. 

- Mówiąc o przyszłości JSW, należy wziąć pod uwagę strategię na lata 2022-2030, która zakłada m.in. ograniczenie wpływu na środowisko, choćby poprzez redukcję śladu węglowego oraz udział produkcji węgla koksowego powyżej 90 proc. od 2026 r.
- Staramy się minimalizować nasz wpływ na środowisko. Nasze wysiłki w tej materii przynoszą konkretne efekty i są doceniane. Międzynarodowa organizacja ratingowa CDP z Wielkiej Brytanii umieściła nas wśród czołowych światowych firm w kategoriach działań na rzecz klimatu. Naszą ambicją jest dostarczanie kontrahentom produktów o jak najmniejszym śladzie węglowym, bo miarą znaczenia spółki jest nie tylko wynik finansowy, ale również przestrzeganie zasad wynikających z poszanowania środowiska. Tym bardziej, że chcemy dążyć do tego, by w 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną. W kwestii węgla koksowego nasze ambicje w zakresie produkcji są związane z transformacją energetyczną. Jesteśmy jego największym producentem w Unii Europejskiej i jest on uznawany za surowiec strategiczny. Ma on do odegrania znaczącą rolę i będzie jednym z katalizatorów w planowanych przekształceniach. Pamiętajmy o tym, że węgiel koksowy różni się od energetycznego. Bez tego pierwszego nie ma stali. Bez stali nie możemy mówić realnie o transformacji energetycznej. Praktycznie – nie możemy mówić o rozwoju cywilizacji.

Czy to się komuś podoba, czy nie, te zmiany zaczynają się w jastrzębskich kopalniach, a główne role odgrywają tu nasi pracownicy. Problemem dla naszej produkcji może stać się jednak proponowana dyrektywa metanowa. Ponad połowa metanu emitowanego w Polsce pochodzi z naszych kopalń. Zapisy tego rozporządzenia mogą sprawić, że produkcja surowca, który – jak wcześniej wspomniałem – znajduje się na liście surowców strategicznych, dla Unii Europejskiej będzie nieopłacalna. Należy zatem zadać sobie pytanie, czy tak Unia chce przeprowadzić transformację? Bez węgla koksowego nie wyobrażam sobie tego.

 

Kamienie milowe

 

1993 - Powstaje Jastrzębska Spółka Węglowa SA, w jej skład wchodzi 7 niezależnych kopalń węgla kamiennego. 

1994 - Zapada decyzja o połączeniu dwóch kopalń „Jastrzębie” i „Moszczenica” w jeden zakład o nazwie KWK „Jas-Mos”. 

1998 - Podjęto decyzję o likwidacji kopalni „Morcinek”. 

2005 - JSW SA posiada 88 procent akcji Koksowni „Przyjaźń”. Tworzy grupę węglowo-koksową. 

2008 - KWK „Budryk” w Ornontowicach wchodzi w skład JSW SA. 

2009 - Rozpoczęto budowę nowego szybu „Bzie 1”.

2011 - Jastrzębska Spółka Węglowa SA debiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych. 

2014 - Powstaje spółka JSW KOKS SA. JSW ma w niej 95,71 procent udziałów.
        - Komisja Europejska wpisała węgiel koksowy na listę surowców strategicznych.
        - JSW kupiła od Kompanii Węglowej SA kopalnię „Knurów-Szczygłowice”. 

2015 - Strona społeczna podpisuje porozumienie dotyczące ograniczenia części świadczeń na rzecz pracowników. 

2016 - JSW SA sprzedaje Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze „Victoria” i Spółkę Energetyczną „Jastrzębie”.
        - Zostało podpisane porozumienie pomiędzy Zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej a obligatariuszami.
        - Przekazano części ruchu „Jas-Mos” do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
        - Oficjalnie zakończono głębienie szybu „I Bzie” na głębokości 1164 metrów. 

2017 - KWK „Krupiński” została przekazana do SRK. 

2018 - Działalność zakończyła Koksownia „Dębieńsko” należąca do JSW KOKS.

2019 - Zarząd JSW podjął decyzję o wydzieleniu z kopalni zespolonej „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie” nowej kopalni „Bzie-Dębina”.
        - Jest zgoda na zakup większościowego pakietu akcji Przedsiębiorstwa Budowy Szybów.

2020 - Nowe koncesje na wydobycie węgla zapewniają JSW SA nieprzerwaną eksploatację do roku 2051.
        - Spółka, jak cały kraj i świat, zmaga się z pandemią COVID-19.
        - Komisja Europejska ponownie wpisała węgiel koksowy na listę surowców strategicznych. 

2022 - Zaprezentowana zostaje nowa Strategia JSW SA i spółek zależnych Grupy Kapitałowej do 2030 roku.
        - JSW znalazła się w czołówce spółek najbardziej świadomych klimatycznie. Zajęła czwarte miejsce wśród 152 spółek giełdowych. 

2023 - Powstaje trzyruchowa kopalnia „Borynia-Zofiówka-Bzie”.
        - Jastrzębska Spółka Węglowa świętuje 30. rocznicę powstania.

Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
  • PTXBG
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Górnicy z dodatkową nagrodą roczną. Ile wyniesie?
25 maja 2023
28563 odsłon
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]