REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
2 kwietnia 2023 08:00 Trybuna Górnicza autor: Kajetan Berezowski 3,462 odsłon

Kiedyś wycieczka do tych miejsc była marzeniem nie do zrealizowania

Łukasz Kubiak na grobie słynnego mistrza Bruce’a Lee w Seattle
fot: ARC

W środowisku zasłynął jako mistrz sportów walki, takich jak: muay thai, kick-boxing, taekwon-do WTF i MMA. Jest trenerem i prezesem klubu RCSW Fighter Rybnik. Pojawił się także w 13. edycji telewizyjnego programu „Mam Talent!” jako Benny Odrzutowiec i jego drużyna. Łukasz Kubiak, pracownik ruchu Jankowice kopalni ROW, to prawdziwy gwiazdor z życiorysem pełnym przygód. Właśnie spełnił swoje kolejne wielkie marzenie, jakim była podróż szlakiem swego idola, Bruce’a Lee.

– Za mną wyprawa życia do Stanów Zjednoczonych, która rozpoczęła się w Nowym Jorku – mieście, które nigdy nie zasypia, oferując niezliczoną ilość atrakcji. Mnie i mojej rodzinie udało się zobaczyć naprawdę wiele wyjątkowych miejsc, m.in. Central Park, Times Square, Brooklyn Bridge czy Statuę Wolności. Mnie zaś nie ominęła przyjemność wspólnego treningu z Williamem Perlazą oraz Julio Cesarem Carlosem. Ten ostatni jest sześciokrotnym mistrzem świata w taekwon-do i dwukrotnym zdobywcą Pucharu Świata w tej dyscyplinie. Odwiedziłem również Gleason’s Gym na Brooklynie. Jest to prawdopodobnie najsłynniejsza na świecie siłownia bokserska, w której trenowali wszyscy wielcy sportów walki, a także postacie świata filmu, od Muhammada Alego, Mike’a Tysona, Floyda Mayweathera, Hillary Swank, Roberta De Niro po Jennifer Lopez – opowiada jednym tchem Łukasz Kubiak.

Dalsza podróż wiodła przez Filadelfię, miasto pamiątek związanych z historią Stanów Zjednoczonych. Tam powstał pierwszy bank w USA, a także The Philadelphia Mint, mennica, w której wybijano pierwsze dolary. Wreszcie słynny Independence Hall, gdzie podpisano Deklarację Niepodległości. W Pensylwanii kręcono również film „Rocky”. 

- Zawsze chciałem odwiedzić miejsca związane z jego powstaniem i poczuć ich klimat. Najbardziej rozpoznawalne są schody Rocky’ego, czyli tzw. Rocky Steps. Znajdują się przed monumentalnym muzeum sztuki. Warto przebiec się na wzgórze chociażby dla wspaniałego widoku – opowiada dalej Łukasz Kubiak.

 

Na grobie wielkiego mistrza
– Zawsze chciałem odwiedzić miejsca związane z jego powstaniem i poczuć ich klimat. Najbardziej rozpoznawalne są schody Rocky’ego, czyli tzw. Rocky Steps. Znajdują się przed monumentalnym muzeum sztuki. Warto przebiec się na wzgórze, chociażby dla wspaniałego widoku – opowiada dalej Łukasz Kubiak.

Marszruta wyprawy za ocean prowadziła z Pensylwanii do Seattle w stanie Washington. Tam mistrz walk Wschodu z Jankowic oddał hołd na grobie Bruce’a Lee.

– Bruce oraz jego syn Brandon pochowani są na cmentarzu Lake View w Seattle. Obaj zmarli bardzo młodo, w wieku 36 i 28 lat. Ich groby zdobią marmurowe pomniki. To miejsce odwiedza wielu fanów mistrza. Odwiedziłem też restaurację Tai Tung Restaurant, w której często przebywał i jadał Bruce Lee wraz ze swoją rodziną. Ilekroć jego żona Linda lub córka Shannon Lee są obecne w Seattle, wpadają tam. Czułem się zaszczycony, mogąc usiąść przy stole, przy którym jadał mistrz. Wokół aż roiło się od pamiątek po nim, w większości zdjęć i plakatów. Udało mi się nawet porozmawiać z ludźmi, którzy znali osobiście Bruce’a Lee – relacjonuje Łukasz Kubiak.

Kolejnym miejscem na szlaku było San Francisco. Tam mieści się szpital, w którym urodził się Bruce Lee, ale największe wrażenie na zwiedzających robi wystawa poświęcona jego działalności.

– Prowadziła do niej aleja z okazałymi banerami. Całości dopełniła przepiękna multimedialna projekcja. W mieście warto również zobaczyć słynne więzienie Alcatraz, Lombard Street i Pałac Sztuk Pięknych. Jednak czasu mieliśmy niewiele, ponieważ śpieszno było nam do Los Angeles, a dotarliśmy tam malowniczą autostradą biegnącą wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego. Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych tras widokowych nie tylko w USA, ale na świecie. Pierwszym odwiedzonym miejscem w tym mieście był klub sztuk walk Dana Inosanto: Inosanto Academy of Martial Arts. To skarbnica historii i wiedzy o Brusie Lee. Jego twórcą jest były, najbardziej znany partner treningowy legendy, Jeet Kune Do, wyjątkowo miły człowiek. Miałem okazję z nim porozmawiać. Oczywiście wraz z żoną odwiedziliśmy chińską dzielnicę, gdzie stoi okazały pomnik Bruce’a. 

Udało się nam też wstąpić do Gold’s Gym, uważanej za mekkę kulturystyki. Tam z kolei trenował i trenuje nadal Arnold Schwarzenegger. Na filmach z Arnim się wychowałem. Bardzo mnie motywował do treningów. Miałem tam przyjemność spotkać Billy’ego Blanksa, mistrza sztuk walk, aktora i twórcę programu Tae Bo Fitness. Zaprosił mnie do domu – wspomina swoją amerykańską przygodę Łukasz Kubiak. 

Hurtownicy nokautów
Blanks to rzeczywiście wielka postać. Wystąpił w ponad 20 filmach, m.in. „TC 2000”, „Szpony orła”, „Równowaga sił”, „Pojedynek”, „Krwawe pięści” i „Królowie kickboxingu”. Siedem razy sięgał po tytuł mistrza świata w karate. Zdobył 36 złotych medali w zawodach międzynarodowych. Był kapitanem amerykańskiej drużyny olimpijskiej w karate i jest wpisany do Galerii Sław Karate. Ponadto posiada czarne pasy w pięciu innych formach sztuk walki.

– Odbyłem również treningi z Cynthią Rothrock, amerykańską artystką sztuk walki i aktorką występującą w filmach o sztukach walki, Danem Inosanto, mistrzem sztuk walki pochodzenia filipińskiego, który trenował z Bruce’em Lee i Donem Wilsonem, zwanym „Smokiem”. To kolejna ważna postać, aktor filmowy i były zawodowy kickboxer. Jedenastokrotnie był mistrzem świata, dokonał 47 nokautów w ciągu czterech dekad i został nazwany przez STAR System Ratings „prawdopodobnie największym kickboxerem w historii Ameryki”. A poza tym udało nam się zobaczyć Disneyland, Forrest Gump Point, jeden z najbardziej rozpoznawalnych widoków na Dolinę Monumentów, Las Vegas, czyli miasto świateł i tysiąca kasyn, oraz Miami, słynące z przepięknych plaż. Prócz tego odwiedziliśmy pięć amerykańskich parków narodowych, a cała nasza podróż wiodła przez dziewięć stanów: Nowy Jork, New Jersey, Kalifornię, Arizonę, Utah, Nevadę, Florydę, Pensylwanię i Waszyngton. Kiedyś wycieczka do tych miejsc była dla mnie marzeniem nie do spełnienia. Czekałem na ten piękny czas długo i doczekałem się – podsumowuje, nie kryjąc olbrzymiej radości słynny Benny Odrzutowiec.

- Dane mi było również odbyć trening u słynnego Benny ‘The Jet” Urquidez’a. To 6 Krotny Mistrz Świata Kick-Boxingu w 5 Federacjach. Grał również w filmach z Jackie Chanem i Jean Claude Van Damme - dodaje.

Warto przy okazji przypomnieć, że Łukasz Kubiak należy obecnie do grona najlepszych polskich trenerów wschodnich sztuk walki. W ramach Pucharu Polski w taekwon-do zawodnicy klubu RCSW Fighter, który prowadzi, zdobyli 8 medali: 2 złote, 1 srebrny i 5 brązowych. Na wyróżnienie zasłużyli: Nikola Wita, która zdobyła złoto i brąz, Dawid Kula, który sięgnął po srebro i brąz, Dawid Wala – zdobywca pierwszego miejsca, Zosia Kaplik – brązowa medalistka pucharu oraz Łukasz Okoński – również brązowy medalista.

W ostatnim czasie podopieczni mistrza z Rybnika zdobyli łącznie 86 medali: 16 złotych, 19 srebrnych i 51 brązowych, co uplasowało klub RCSW Fighter na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej śląskich klubów.

- Dziękuję przede wszystkim dyrekcji, kierownictwu i moim przełożonym z KWK Jankowice oraz wszystkim kolegom z oddziału i całej kopalni za okazane wsparcie. Podziękowania składam również Prezydium Śląsko-dąbrowskiej Solidarności oraz Solidarności KWK Jankowice - podsumowuje sportowiec.

 

 

 

Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
  • RTSCF
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
PGG chce zmniejszyć zatrudnienie. Będzie program dobrowolnych odejść?
21 czerwca 2024
35,597 odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]