Szkło akrylowe to materiał o wyjątkowych właściwościach. Dzięki temu znajduje zastosowanie w wielu branżach gospodarki. Bardzo chętnie sięga po nie także przemysł. Tworzywo to jest lekkie, wytrzymałe; wyróżnia się też dużą przezroczystością i pozwala się niemal dowolnie formować. Na tym jednak jego zalety się nie kończą. Może być bowiem surowcem przyjaznym dla środowiska. Tania plexi z recyklingu może być wykorzystywana wszędzie tam, gdzie jej klasyczna wersja, również w przemyśle.
Jak powstaje eko pleksi?
Do produkcji eko plexi wykorzystywane są surowce z rynku wtórnego. Mogą być to zarówno całe płyty szkła akrylowego, jak i ścinki, wióry lub skrawki powstające podczas wycinania elementów na zamówienie w https://plasticexpress.pl/.
Proces ten nie jest ani kosztowny, ani skomplikowany. Rozdrobnione tworzywo poddawane jest procesom depolimeryzacji, neutralizacji i destylacji. Uzyskuje się w ten sposób monomer R-MMA, z którego wytwarza się nowe płyty tzw. plexi xtend xt.
Eko plexi — właściwości
Właściwości eko pleksy są takie same co w przypadku tradycyjnego tworzywa tego typu. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:
Decydując się na produkty ze szkła akrylowego, należy pamiętać, że maksymalna temperatura ich użytkowania wynosi 70 st. C. Dlatego należy unikać umieszczania np. wykonanych zeń osłon w pobliżu źródeł ciepła.
Eko plexi jest też stosunkowo wrażliwe na działanie alkoholu. Trzeba wziąć to pod uwagę w przypadku wyrobów, które muszą być regularnie dezynfekowane.
Zastosowanie eko plexi w przemyśle
Wytrzymała, uniwersalna i tania plexi eko może być wykorzystywana w różnych gałęziach przemysłu. Często używa się ją do produkcji różnego rodzaju osłon urządzeń przemysłowych na terenie zakładów produkcyjnych. Są one niezastąpione w przypadku maszyn, których praca może powodować potencjalne zagrożenie dla operatora lub osób postronnych. Płyta o grubości zaledwie kilku milimetrów skutecznie chroni przed odpryskami lub pyłami.
Plexi doskonale przepuszcza światło, a przy tym wykazuje się niską przepuszczalnością ciepła i dźwięku. Z tego powodu używana jest również do produkcji osłon antytermicznych, dźwiękochłonnych ekranów chroniących przed hałasem, a także płyt fluorescencyjnych oraz innych elementów do podświetleń. Z ekoplastiku mogą powstawać również takie elementy, jak: zadaszenia, świetliki i szyby, a także oprawy świetlne i osłony reflektorów lub owiewek. Może być wykorzystana również w osłonach przy urządzeniach spawalniczych (choć tu trzeba zachować ostrożność ze względu na temperatury).
Duża wytrzymałość eko plexi oraz możliwości niemal dowolnego formowania pozwalają tworzyć z niej również podzespoły wielu maszyn przemysłowych. Dużą popularnością cieszą się wykonywane z tego tworzywa elementy aparatury optycznej i chemicznej. Powstaje z niej także sprzęt laboratoryjny oraz różnego rodzaju pojemniki i opakowania. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebny jest materiał przezroczysty, ale cechujący się dużą twardością i wyższą udarnością niż tradycyjne szkło.
Wykorzystaj możliwości, jakie daje eko pleksi
Eko pleksi warto wykorzystywać w zakładach przemysłowych nie tylko ze względu na wyjątkowe właściwości tego materiału. Obecnie bardziej niż kiedykolwiek zwracamy uwagę na takie kwestie, jak ekologia i zrównoważona produkcja. Tworzywo z odzysku doskonale wpisuje się w ten nurt. Produkowane w całości z recyklingu, doskonale sprawdza się jako element zrównoważonych inwestycji. Aspekt ten jest coraz bardziej istotny nie tylko dla właścicieli firm produkcyjnych, ale i końcowych odbiorców ich produktów. Dzięki ekologicznej pleksi tanie wyroby mogą być również przyjazne dla środowiska. To z kolei może samo w sobie stanowić doskonałą reklamę dla przedsiębiorstwa, przekładając się na zwiększone zyski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.