Gaz -System i ukraiński operator gazociągów GTSOU podpisały w czwartek porozumienie o współpracy. Zakłada ono zwiększenie mocy przesyłowej gazociągów, synchronizację systemów gazowych obu krajów oraz przesyłu biometanu i zielonego wodoru.
Gaz-System oraz Gas Transportation System Operator of Ukraine podpisały porozumienie o współpracy ma ono doprowadzić do synchronizacji systemów przesyłu gazu Polski i Ukrainy oraz zwiększenia mocy przesyłowej gazociągów. Będzie także dotyczyło projektów tzw. zazielenienia gazu, czyli transportu zielonego wodoru i biometanu - poinformowały spółki w czwartek podczas konferencji prasowej.
- Formalizujemy to, co się dzieje od dłuższego czasu, czyli naszą współpracę z ukraińskim operatorem w kontekście zarówno harmonizowania sytemu, zapewnienie mocy przesyłowych w kierunku Ukrainy, ale i zwiększania mocy przesyłowych w kierunku Ukrainy, czy też wzajemnego wsparcia i wymiany informacji w sytuacjach kryzysowych - poinformował prezes Gaz-Systemu Marcin Chludziński.
Dodał, że drugi obszar to współpraca w formie grup roboczych.
- Prowadzimy to od pewnego czasu, a teraz chcemy rozwinąć to, co nas czeka w przyszłości, czyli przesył paliw zielonych biometanu, wodoru. Mamy wspólnie uzupełniające się potencjały (...) i będzie nam łatwiej, w oparciu o taką sformalizowaną współpracę, wymieniać informacje, a także wspólnie planować -powiedział Marcin Chludziński.
- Chcemy (...) wspólnie z Ukrainą planować przyszłość bezpieczną dla obu krajów, ale również dla regionu.(...) stąd nasze codzienne bilateralne współprace i rozmowy. Rozmawiamy nie o Ukrainie, a z Ukrainą. Liczę, że w najbliższym czasie zawrzemy porozumienia w innych obszarach, które mam zaszczyt reprezentować i nadzorować, tak jak dzisiaj w sferze gazu - stwierdził pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger.
Dodał też, że im dłużej pracujemy, im dłużej poznajemy się w tych trudnych okolicznościach, tym bardziej w przyszłości będziemy mieli zacieśnione więzy gospodarcze i biznesowe.
Prezes GTSOU Paweł Stańczak zwrócił uwagę, że operatorzy Ukrainy i Polski współpracują już bardzo długo.
- Operator Gaz - System już bardzo dawno temu podpisał z operatorem ukraińskim porozumienie (...) inerconnetion agreement. (...)Ukraiński operator zawsze wybiegał w przyszłość i chciał działać według zasad rynku europejskiego. Dzisiaj ten operator jest już wyodrębniony i to są gazociągi, stacje dystrybucyjne, stacje kompresorów na terenie Ukrainy i ten operator (...) spełnia te wszystkie wyśrubowane dyrektywy i standardy techniczne, które powstają w Unii Europejskiej - zaznaczył Stańczak, dodając, że (...)chcemy łączyć to, co jest pod ziemią - co nazywamy magazynami gazu z tym, co jest w Europie. Wydaje się, że jesteśmy na dobrej drodze do tego - ocenił.
Poinformował również, że plany operatorów wybiegają w przyszłość.
- Antycypujemy zmiany, które mają zadziać się w tej części Europy: zazielenianie gazu, biometan, biowodór, być może gaz syntetyczny. Pojawia się coś nowego i nad tym chcemy wspólnie pracować, nauczyć się regulować ten zakres - powiedział Paweł Stańczak.
Prezes Gaz -Systemu odniósł się natomiast do pytania o zwiększenie mocy przesyłowej interconnectra łączącego Polską i Ukrainę do 3 mld m sześć.
- Jest to plan, o którym rozmawiamy, ale oczywiście musi się to wydarzyć w oparciu o procedurę incremental (oceny zdolności przyrostowej),którą już w tym roku będziemy ogłaszać i będziemy prowadzić. Jeżeli znajdziemy potwierdzenie rynkowe to jak najbardziej tak, ta inwestycja jest możliwa. O jej koszcie za wcześnie mówić - stwierdził Chludziński
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.