Pracujemy nad zakresem i sposobem wdrożenia unijnego rozwiązania dotyczącego tzw. opłaty solidarnościowej od nadmiarowych zysków w obszarze polityki energetycznej - poinformowała w środę minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
- Danina solidarnościowa, opłata solidarnościowa wprowadzona w obszarze polityki energetycznej UE, dotyczy wszystkich krajów członkowskich i jest związana z tzw. nadmiernymi zyskami, które w poszczególnych sektorach przemysłu - głównie tego związanego z energetyką - powstały, w związku z kryzysem energetycznym i w związku z wahaniami cen surowców - powiedziała w środę w Londynie dziennikarzom Rzeczkowska, pytana przez PAP, czy w MF trwają prace dot. unijnego rozporządzenia.
Chodzi o rozporządzenie Rady (UE) z października 2022 r. w sprawie interwencji w sytuacji nadzwyczajnej w celu rozwiązania problemu wysokich cen energii.
- Polska jest zobowiązana, tak jak inne kraje członkowskie, do wdrożenia rozwiązań, które tutaj rozporządzenie unijne wskazało - powiedziała szefowa MF.
- Pracujemy w tej chwili nad zakresem, nad tym, w jaki sposób to rozwiązanie wdrożyć. I też tutaj ten oddech Komisji Europejskiej - przyznam - czujemy na szyi - dodała minister.
Na początku marca Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało, że toczą się prace międzyresortowe nad tym zagadnieniem i MKiŚ bierze w nich czynny udział.
Wcześniej wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin informował, że ministerstwo klimatu, we współpracy z Ministerstwem Finansów i MAP, pracują ad stworzeniem takich mechanizmów, które również wyrównałyby te dysproporcje, czyli te zyski, które wynikają nie z rozszerzenia działalności, jakichś nowych rozwiązań, tylko ze wzrostu cen na rynku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.