W Lubelskim Węglu Bogdanka w czwartek, 9 marca, wręczono nagrody w konkursie ekologicznym rEKOnstruktor - podały służby prasowe spółki. Głównym celem projektu była edukacja dzieci i młodzieży w zakresie podejmowania działań opartych na idei zero waste oraz wprowadzenie nawyków chroniących środowisko przyrodnicze.
Do udziału w projekcie zaproszone zostały wszystkie szkoły średnie z powiatu oraz szkoły podstawowe, które na co dzień aktywnie podejmują działania ekologiczne. Międzyszkolny Projekt Ekologiczny „INSPIRUJĘ SIĘ! ZERO WASTE W SZKOLE” realizowany był od listopada 2022 r. w ramach umowy współpracy LW Bogdanka ze Starostwem Powiatowym w Łęcznej. Nagrodą w konkursie jest wyjazd całej klasy do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Pierwszą częścią projektu były warsztaty, w których uczestniczyło 600 uczniów w trakcie 40 godzin zajęć. Organizacja warsztatów edukacyjnych miała na celu przygotowanie ich do prowadzenia działań promujących segregację i ograniczanie ilości odpadów w ramach koncepcji gospodarki obiegu zamkniętego – gospodarki cyrkularnej.
Drugą częścią projektu był konkurs rEKOnstruktor, który stwarzał możliwość wykorzystania starych, niepotrzebnych przedmiotów i skonstruowania z nich czegoś nowego, zaskakującego. Głównym zamysłem konkursu było nadanie „drugiego” życia niepotrzebnym już przedmiotom, wykorzystując je do zbudowania np. przedmiotu codziennego użytku, przetworzenia ich i wykorzystania jako element stroju, wystroju wnętrz, ozdoby lub maszyny.
W głosowaniu I miejsce zajął projekt klasy III Technikum Informatycznego w Zespole Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej pn. „Lampka Prekursorka”.
Na spotkanie w Bogdance przyjechała grupa 15 uczniów zwycięskiej klasy wraz z opiekunami: wicedyrektorką Ewą Stefańską oraz nauczycielką technikum Klaudią Szewczuk-Grymuzą. Uczniom towarzyszyła też naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Turystyki Starostwa Powiatowego w Łęcznej Wioleta Olender. Główną nagrodę zwycięskiej klasie przekazał prezes zarządu Bogdanki Kasjan Wyligała.
Uczniowie technikum wysłuchali także dwóch prelekcji, którą wygłosili dyrektor ds. informatyki Artur Kuter oraz dyrektor ds. strategii i zrównoważonego rozwoju LWB Seweryn Szwarocki. Opowiadali oni o innowacjach i zmianach w kopalni oraz o elastycznym dostosowaniu ścieżki kariery do zmieniających się wymagań rynku pracy.
- Ukierunkowanie działań na zero waste „brak śmieci” albo less waste czyli „brak marnowania”, to reakcja na generowanie odpadów, z czym spotykamy się w codziennym życiu. Polityka Zaangażowania Społecznego naszej kopalni priorytetowo traktuje zagadnienia edukacji, także w zakresie ekologicznym. Realizacja projektu w szkołach podstawowych i średnich to kontynuacja wieloletniej współpracy z placówkami oświatowymi w powiecie. Cieszę się, że w powiecie łęczyńskim mamy tak zdolną i kreatywną młodzież, która wkrótce weźmie stery naszej planety w swoje ręce – podsumował prezes Kasjan Wyligała.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.