Wysokość wynagrodzeń członków zarządu KGHM Polska Miedź jest ustalana i wypłacana na podstawie obowiązujących w Polsce przepisów prawa - podkreśliła spółka w oświadczeniu odnosząc się do doniesień medialnych po kontroli poselskiej w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
W wydanym w czwartek oświadczeniu podkreślono, że wynagrodzenia członków zarządu KGHM Polska Miedź S.A., są jawne i dostępne w oficjalnych dokumentach spółki. Ich wysokość - jak podano - jest ustalana i wypłacana na podstawie obowiązujących w Polsce przepisów prawa.
Podkreślamy, że aktualny poziom wynagrodzeń jest znacznie niższy niż w latach 2009-2015. Przekazywane dziś do mediów informacje związane z kontrolą poselską dotyczącą kształtowania się wynagrodzeń członków zarządu KGHM Polska Miedź S.A., w tym faktów o ich niezgodności z obowiązującymi przepisami, są nieprawdziwe - stwierdziła spółka.
W oświadczeniu podano, że wszystkie publiczne informacje dotyczące KGHM, w tym wysokość wynagrodzenia zarządu, znajdują się w ogólnodostępnych raportach znajdujących się na stronie internetowej www.kghm.com. Informacje o wynagrodzeniach za rok 2022, będą opublikowane 22 marca w Raporcie Rocznym KGHM - dodano.
W czwartek posłowie KO - Agnieszka Pomaska, Tadeusz Aziewicz i Cezary Tomczyk zorganizowali w Sejmie konferencję prasową po kontroli poselskiej w Ministerstwie Aktywów Państwowych w sprawie ielegalnych wynagrodzeń w Spółkach Skarbu Państwa.
Posłanka Pomaska wskazywała, że nad spółkami Skarbu Państwa nadzór powinien sprawować wicepremier, szef MAP Jacek Sasin.
- Kilka tygodni temu złożyliśmy zawiadomienie w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez pana ministra Jacka Sasina oraz członków Rady Nadzorczej spółki PKN Orlen w związku z niestosowaniem ustawy kominowej i ustawy okołobudżetowej, która kształtuje wynagrodzenia członków zarządu spółki Orlen. Do tej pory nie doczekaliśmy się żadnego komentarza ze strony ministra - powiedziała.
Zaznaczyła zarazem, że posłowie KO mają kolejne informacje na podstawie danych udostępnionych na stronie spółek, jak i danych, które posiada pan minister Sasin, że ta afera o zawyżonych nielegalnych wynagrodzeniach w spółkach Skarbu Państwa dotyczy kolejnych spółek, co najmniej takich jak: KGHM, PZU i PKO. Według posłanki, w każdej z tych spółek wynagrodzenia są kształtowane niezgodnie z ustawą kominową z 2016 roku i corocznie przyjmowaną ustawą okołobudżetową.
Podstawa wynagrodzenia w tych spółkach, w zarządach tych spółek, to powinna być podstawa średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstwa z IV kwartału 2016 roku.
- Tymczasem w tych wymienionych przeze mnie czterech spółkach ta podstawa wynagrodzenia co roku się zmienia, jest podwyższana i tę postawę stanowi średnie wynagrodzenie z roku poprzedniego - powiedziała Pomaska.
Do kontroli poselskiej posłów KO i konferencji prasowej odniósł się w czwartek na Twitterze rzecznik MAP Karol Manys. Według niego, posłowie KO domagali się drukowania dokumentów, które są dostępne publicznie na stronach i pytali o zarobki prezesów.
- Reguluje je i ogranicza ustawa kominowa z 2016, która znacząco zmniejszyła wynagrodzenia zarządów - napisał Manys.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.