Eksploatacja węgla kamiennego na coraz większych głębokościach skutkuje pogarszającymi się warunkami geologiczno-górniczoymi. Następuje nasilenie zagrożeń naturalnych oraz deformacji górotworu. W obliczu tych zjawisk konieczne staje się stosowanie nowoczesnych rozwiązań i niezawodnych obudów, które muszą zapewnić bezpieczeństwo pracy górników.
Inżynierowie z Polskiej Grupy Górniczej pracują właśnie nad wdrożeniem układu pomiarowo-rejestracyjnego, którego zadaniem będzie monitorowanie parametrów geometrycznych obudowy zmechanizowanej.
Polska Grupa Górnicza nie tylko eksploatuje węgiel w swych kopalniach, ale jest także producentem zmechanizowanych obudów ścianowych, które są wykorzystywane w procesie produkcji węgla. Konieczne jest więc ciągłe udoskonalanie ich konstrukcji, a także optymalizacja systemów sterowania nimi.
– Badania naukowe, które prowadzimy, obejmują praktycznie cały etap procesu produkcji surowca. Ja zająłem się kwestią monitorowania parametrów pracy sekcji obudowy zmechanizowanej. Obudowa zmechanizowana to maszyna, której skuteczna i niezawodna praca ma ogromne znaczenie dla efektywności i bezpieczeństwa produkcji – zwraca uwagę Konrad Trzop z ruchu Bielszowice kopalni Ruda, który w ramach swej pracy doktorskiej podjął się opracowania wytycznych do układu pomiarowo-rejestracyjnego.
Jego zadaniem będzie monitorowanie parametrów geometrycznych obudowy zmechanizowanej pod względem nachyleń podłużnych i poprzecznych oraz wysokości jej pracy. Obudowy mają m.in. zostać wyposażone w specjalistyczne czujniki podające wartości zmian parametrów geometrycznych i ciśnienia w stojakach.
– Sam pomysł rozpoczęcia przeze mnie pracy doktorskiej i uczestnictwa w projekcie „Doktorat wdrożeniowy” wysunął Departament Wsparcia HR PGG. Realizowany projekt jest elementem współpracy Polskiej Grupy Górniczej z Politechniką Śląską. Wraz z grupą inżynierską przeprowadziliśmy analizę obudów stosowanych w polskich kopalniach węgla kamiennego i systemów monitorujących pracę sekcji w warunkach rzeczywistych. Poligonem doświadczalnym były wyrobiska ruchu Chwałowice kopalni ROW. W efekcie powstał model komputerowy w oparciu o metodę elementów skończonych (MES) celem wykluczenia kolizji elementów obudowy z układem pomiarowo-rejestrującym. Prototyp układu został przetestowany na stanowisku badawczym w Zakładzie Remontowo-Produkcyjnym PGG w Bieruniu. Głównym celem było uzyskanie jak najmniejszego błędu pomiarowego i wyznaczenie miejsc montażu czujników – tłumaczy dalej Konrad Trzop.
Obecnie trwają badania w kopalni Mysłowice-Wesoła, których celem jest określenie prawidłowej pracy układu pomiarowego. Badania wiążące parametry pracy obudowy z warunkami górniczo-geologicznymi oraz parametrami pracy całego kompleksu ścianowego przyczynią się z pewnością do rozwoju innowacyjnych systemów monitoringu. Prócz Polskiej Grupy Górniczej i Politechniki Śląskiej w projekcie udział bierze także firma zewnętrzna, która współtworzyła układ pomiarowo-badawczy. Promotorami pracy są dr hab. inż. Jarosław Brodny z Politechniki Śląskiej oraz dr hab. inż. Dawid Szurgacz z Polskiej Grupy Górniczej.
Warto również dodać, że PGG bierze udział w wielu programach rozwojowych, szkoleniowych i edukacyjnych.
– Prowadzimy program doktoratów wdrożeniowych wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa. Pojawiła się również taka możliwość we współpracy z Politechniką Śląską. Niebawem kolejni pracownicy PGG uzyskają tytuły naukowe doktorów – podsumowuje Andrzej Sączek, dyrektor Departamentu Wsparcia HR w PGG.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.