Koordynator medyczny jest przewodnikiem pacjenta w gąszczu procedur systemu ochrony zdrowia. Długotrwałe leczenie pacjentów wymaga planowania i umawiania konsultacji w różnego rodzaju placówkach, a organizacja tej opieki należy właśnie do koordynatora medycznego. System opieki koordynowanej jest stopniowo wdrażany, ale specjalistów w tym zakresie nadal brakuje.
Co należy do zadań koordynatora medycznego?
Funkcja koordynatora medycznego istnieje w naszym kraju formalnie od 2015 r., czyli od momentu wprowadzenia pakietu onkologicznego. Jego zadaniem jest troska o potrzeby pacjenta i koncentracja na kompleksowej opiece. Koordynator medyczny jest wyznaczany dla pacjenta przez konsylium wielospecjalistyczne zaraz po ustaleniu procesu leczenia. Zobowiązany jest do uczestniczenia w konsyliach lekarskich, koordynowania planu leczenia, dbania o wymaganą dokumentację i udzielania informacji pacjentowi.
Jaki jest cel studiów podyplomowych na kierunku Samodzielny Koordynator Medyczny?
Kierunek studiów podyplomowych Samodzielny Koordynator Medyczny jest niejako odpowiedzią na zmiany w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Przepisy te zmniejszają obowiązki administracyjne medyków na rzecz koordynatorów medycznych. Studia podyplomowe na tym kierunku przygotowują słuchaczy do:
Program nauczania ma za zadanie sprostanie oczekiwaniom rynku pracy. Absolwent studiów podyplomowych na kierunku Samodzielny Koordynator Medyczny jest w stanie organizować świadczenia medyczne, zarządzać podmiotem leczniczym, biegle posługiwać się terminologią i procedurami medycznymi. Ponadto posiada tzw. kompetencje miękkie, czyli potrafi się świetnie komunikować, odpowiednio reagować, być asertywnym, rozwiązywać konflikty, a także pracować indywidualnie i w grupie.
Kto może podjąć studia na kierunku Samodzielny Koordynator Medyczny?
Słuchaczami studiów podyplomowych mogą zostać absolwenci studiów licencjackich, magisterskich lub inżynierskich. Kierunek Samodzielny Koordynator Medyczny dedykowany jest osobom, które ukończyły Zdrowie Publiczne, Pielęgniarstwo czy Ratownictwo Medyczne. Ponadto kształcenie jest skierowane do tych kandydatów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu administracji w opiece medycznej, osób zarządzających lub pracujących w zakładach opieki, a także pracowników instytucji związanych ze zdrowiem publicznym i ubezpieczeniami zdrowotnymi.
Czy warto zostać koordynatorem medycznym?
Wybierając kierunek kształcenia w zakresie ochrony zdrowia, warto mieć na uwadze możliwość znalezienia zatrudnienia w przyszłości. Ze względu na fakt, że opieka medyczna w naszym kraju ulega dynamicznym zmianom, system edukacji musi za tymi zmianami nadążać. Specjaliści z zakresu ochrony zdrowia, w tym koordynatorzy medyczni, muszą być świetnie przygotowane do poruszania się po systemie i stanowić wsparcie dla pacjenta w procesie terapeutycznym. Zapotrzebowanie na koordynatorów medycznych jest szczególnie duże w onkologii i kardiologii, ale będą przydatni również w psychiatrii i geriatrii, a nawet w pomocy społecznej. Każda placówka medyczna, która leczy pacjentów onkologicznych, zatrudnia koordynatora medycznego. Ministerstwo Zdrowia ma w planach rozszerzenie działalności koordynatorów medycznych o POZ oraz oddziały szpitalne, więc szansa zatrudnienia w zawodzie jest duża.
Samodzielny Koordynator Medyczny - studiuj w Warszawie
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie proponuje przyszłym studentom kształcenie podyplomowe na kierunku Samodzielny Koordynator Medyczny. Edukacja trwa 2 semestry, a zajęcia dydaktyczne są prowadzone przez doświadczonych praktyków z zakresu ochrony zdrowia i menedżerów zarządzających placówkami medycznymi. Ta warszawska uczelnia oferuje słuchaczom szeroki dostęp do wiedzy oraz możliwości doskonalenia praktycznych umiejętności. Ukończenie studiów podyplomowych na tym kierunku pozwala na zdobycie kompetencji wymaganych do zarządzania danymi pacjentów w podmiotach leczniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.