EUR/PLN, po umocnieniu z połowy tygodnia, wrócił do 4,70 i utrzyma się w tych okolicach podczas kolejnych dni - uważa Jarosław Kosaty z Santander Bank Polska. W jego opinii rentowności SPW utrzymają się na podwyższonych poziomach przez kilka tygodni, jednak nie powinny przekroczyć 6,75 proc.
Podczas dwóch ubiegłych dni kurs EUR/PLN próbował schodzić wyraźnie poniżej 4,70, co miało miejsce po lepszych danych o PMI z Chin. Efekt umocnienia był widoczny na wszystkich walutach z naszego regionu. W piątek kurs EUR/PLN powrócił w okolice 4,70, a elementów które przeszkadzają złotemu w większym umocnieniu jest kilka - powiedział ekonomista ds. rynków finansowych Santander Bank Polska, Jarosław Kosaty.
Zdaniem ekonomisty, czynnikiem krajowym są oddalające się perspektywy uruchomienia środków dla Polski z KPO.
Dodatkowo złotemu szkodzą kwestie związane z TSUE, a wyrok w tej sprawie spodziewany jest w czerwcu - dodał.
W opinii eksperta, te czynniki powodują, że wszelkie próby umacniania złotego są kontrowane i kurs EUR/PLN powraca w okolice 4,70.
Z drugiej strony elementem, który powstrzymuje złotego przed większym osłabieniem jest redukcja oczekiwań na obniżki stóp procentowych w Polsce w 2023 roku. Taki pogląd powinien być utrzymany w komunikacie RPP po przyszłotygodniowym posiedzeniu. To może stabilizować notowania EUR/PLN w okolicach 4,70 - wskazał.
W kolejnych tygodniach nie jest jednak wykluczone, że kurs EUR/PLN będzie próbował nieco oddalać się od 4,70 w górę, co związane będzie z rosnącymi oczekiwaniami na wyższy poziom docelowy stóp procentowych na rynkach bazowych - dodał ekonomista Santander Bank Polska.
O godzinie 16.02 kurs EUR/PLN rośnie o 0,26 proc. do 4,7090, a USD/PLN zwyżkuje o 0,25 proc. do 4,4433.
Na rynkach bazowych kurs pary EUR/USD pozostaje stabilny w okolicach czwartkowego zamknięcia i znajduje się na poziomie 1,0602.
RYNEK DŁUGU
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.