Katowicki Famur, który jest m.in. producentem maszyn górniczych, w poniedziałek, 27 lutego, został poddany naciskom. W siedzibie spółki pojawiło się dwóch rosyjskojęzycznych mężczyzn, którzy oczekiwali sprzedaży aktywów Famuru znajdujących się w Rosji i Kazachstanie za odpowiednio 1 tysiąc i 45 tysięcy euro, czyli znacznie poniżej ich faktycznej wartości. Zarząd Famuru poinformował o zdarzeniu odpowiednie organy państwa oraz wydał komunikat.
„Rosjanie mieli ze sobą teczkę z wcześniej przygotowaną umową sprzedaży. Na jej podpisanie dali zarządowi Famuru czas do godz. 18.00 tego samego dnia. W przeciwnym razie mieli ujawnić informacje, które miały skompromitować spółkę. Mężczyźni przedstawili - w drugiej teczce, którą również mieli ze sobą - spreparowane dowody o nieprawidłowościach - m.in. rzekome materiały o naruszaniu przez spółkę sankcji nałożonych na Rosję. Jednym z mężczyzn był były pracownik rosyjskiej spółki Famuru” – tak przedstawiono przebieg zdarzeń w oświadczeniu, w którym podkreślono, że zarząd katowickiej spółki nie uległ szantażowi i zawiadomił odpowiednie służby.
„Zdaniem Zarządu, 27 lutego 2023 r. w wyniku działania dwóch obywateli Federacji Rosyjskiej spółka została poddana naciskom mającym na celu próbę wymuszenia niekorzystnego rozporządzenia mieniem na terenie Rosji i Kazachstanu. W ocenie Famur SA była to próba wrogiego przejęcia spółek zależnych zlokalizowanych na terytorium Federacji Rosyjskiej i Kazachstanu. Spółka uważa, że działania te mogą nosić znamiona szantażu." - podano.
Przypomniano także, że po rosyjskiej agresji na Ukrainę Famur odstąpił od realizacji wcześniej podpisanych umów o łącznej wartości 130 mln zł na dostawy maszyn do eksploatacji w Rosji, jak również drastycznie ograniczył sprzedaż na tym rynku.
Famur swoją działalność ograniczył do dostarczania części zamiennych oraz urządzeń, celem przede wszystkim realizacji zobowiązań gwarancyjnych i pogwarancyjnych z tytułu wcześniej zawartych umów.
„W sierpniu Famur poinformował o utracie kontroli nad zależną spółką rosyjską OOO Famur - zakwalifikował ją do działalności zaniechanej. W związku z tym została rozpoznana strata w wysokości 58 mln zł, która obciążyła wynik netto Grupy Famur za drugi kwartał 2022 roku" – podano w komunikacie.
Należy dodać, że od wybuchu wojny katowicka spółka straciła ok. 90 proc. przychodów z rynku rosyjskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.