Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
1
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Ruszyły szkolenia wojskowe dla pracowników kopalń PGG
2 czerwca 2023
Pompy głębinowe mają zabezpieczyć Trzebinię
1 czerwca 2023
Chronić przed zasoleniem
30 maja 2023
Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza nagrodzone
30 maja 2023
Przybyli złożyć hołd Matce Boskiej Piekarskiej
28 maja 2023
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
27 lutego 2023 Prezentacja

Czy możliwe jest zaciągnięcie pożyczki online bez weryfikacji?

fot: Pexels

Czy przeszukując Internet, możemy odnaleźć pożyczkę bez weryfikacji? Niektóre firmy w ten właśnie sposób opisują swoje pożyczki. Czy jednak otrzymanie pożyczki bez sprawdzenia dochodów lub tożsamości jest możliwe? Przeczytaj nasz artykuł. Wyjaśniamy.

Czym jest weryfikacja tożsamości?

Weryfikacja tożsamości jest procesem mającym na celu potwierdzenie zgodności wpisanych w formularzu pożyczkowym danych ze stanem faktycznym. Inaczej mówiąc firma pożyczkowa, zanim udzieli odpowiedzi, czy przyzna nam pożyczkę, czy nie, sprawdzi, czy posłużyliśmy się informacjami na swój temat. Jeśli jakieś szczegóły nie będą się zgadzały, nasz wniosek zostanie odrzucony. Możliwe, że będziemy poproszeni o wyjaśnienie. W jaki sposób przeprowadzana jest weryfikacja tożsamości?

Rodzaje weryfikacji tożsamości

Na ogół firmy pożyczkowe wybierają dwie lub trzy metody, dzięki którym będą mogły zidentyfikować naszą tożsamość. Niekiedy pożyczkodawcy dopuszczają, aby to konsument wybrał formę sprawdzania autentyczności podanych informacji osobowych. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszą formą weryfikacji tożsamości była rozmowa telefoniczna z pracownikiem firmy pożyczkowej. Nadal się ją stosuje i właśnie rozmowę z konsultantem przeważnie wybierają osoby starsze. Głównie ze względu na to, że nie posługują się tak biegle smartfonami jak młodsza część społeczeństwa.

Inną równie popularną formą potwierdzania prawdziwości wpisanych danych osobowych jest wykonanie przelewu weryfikującego. Aby jednak wykonać przelew weryfikujący, musimy posiadać indywidualny rachunek bankowy i dysponować środkami na koncie. Na szczęście kwota przelewu weryfikującego jest niewielka i przeważnie wynosi 1 grosz lub złotówkę. Po zakończeniu wypełniania formularza na stronie internetowej pożyczkodawcy otrzymamy numer rachunku i tytuł przelewu, na który wysyłamy drobną sumę. Na podstawie danych widniejących na rachunku bankowym pożyczkodawca porówna informacje z formularza pożyczkowego z danymi właściciela rachunku. Należy jednak pamiętać o tym, że wszystkie zmiany np. nazwiska powinniśmy aktualizować w swoim banku. W przeciwnym razie dane mogą się nie zgadzać. Co oznacza, że nasz wniosek będzie odrzucony.

Obecnie najczęściej możemy się spotkać z weryfikacją za pomocą specjalnej aplikacji weryfikującej. To bezpieczna i przede wszystkim bardzo szybka metoda, która łączy ze sobą dwie funkcje. Nie dość, że w kilka chwil potwierdzi zgodność informacji osobowych, to dodatkowo ustali naszą zdolność kredytową. Pamiętajmy o tym, że firmy pożyczkowe przed udostępnieniem swoich pieniędzy sprawdzają, czy konsument jest w stanie spłacić zobowiązanie. To zarówno dbałość o bezpieczeństwo pożyczkodawców, jak również konsumentów. Niestety niektórzy konsumenci mają skłonności do nadmiernego zadłużania się i nie kontrolują swoich decyzji w pełni. Jak działa aplikacja? Po ukończonym formularzu otrzymamy od pożyczkodawcy link do aplikacji. Dzięki niej wybierzemy swój bank i przy użyciu swojego identyfikatora i hasła zalogujemy się do swojego banku. Teraz rozpoczyna działać aplikacja, która na zasadzie skanera sprawdza dane właściciela rachunku, a także historię transakcji. Zebrane informacje przekazuje do firmy pożyczkowej. Na tej podstawie doradca pożyczkowy ustala, w jakiej wysokości zobowiązanie może nam przyznać.

Najnowocześniejszą metodą weryfikacji konsumenta jest weryfikacja biometryczna. Przy tej metodzie konieczny jest smartfon z dostępem do Internetu. Biometria może przebiegać na różny sposób, w zależności od tego, jaką metodę wybrał pożyczkodawca. Niekiedy wystarczy przesłanie do pożyczkodawcy zdjęcia dowodu osobistego z obu stron, a także zdjęcie naszej twarzy (selfie). Innym razem weryfikacja biometryczna polega na rozmowie wideo z konsultantem, który dodatkowo używa specjalnego oprogramowania.

Metody badania zdolności kredytowej

Zaciągając zobowiązanie, musimy pamiętać, że jego otrzymanie możliwe jest tylko wówczas, gdy posiadamy środki na regularną spłatę. Każda firma finansowa, czy to bank, czy firma pożyczkowa, musi mieć pewność, że pożyczkodawca osiąga dochody pozwalające na prowadzenie życia na swoim standardowym poziomie i regularną spłatę zobowiązań, których się podjął. Niektóre firmy bazują jedynie na oświadczeniu konsumenta, jednak pożyczki online bez weryfikacji zdolności kredytowej dotyczą niewielkich kwot. Jeżeli jesteśmy zainteresowani wyższą sumą, to z pewnością będziemy musieli potwierdzać wysokość swoich dochodów.

Zaświadczenie od pracodawcy jest na ogół wymagane jeśli staramy się o środki z banku. Pożyczkodawcy na ogół nie wymagają zaświadczenia, chyba że sytuacja konsumenta wzbudza wątpliwości. Konsumenci nie przepadają za tą formą potwierdzania swoich dochodów, gdyż muszą wtajemniczać przełożonego w sprawy swoich finansów. Na ogół w formularzu przełożony wpisuje wysokość dochodów, ale także rodzaj umowy i zajmowane przez pracownika stanowisko. Zaświadczenie musi być podpisane i podbite pieczątką firmową.

Zdecydowanie mniej ekspansywną formą badania zdolności kredytowej jest udostępnienie pożyczkodawcy historii transakcji wykonanych z naszego rachunku bankowego. W zależności od firmy i wysokości pożyczki czasami musimy przedstawić historię z ostatnich trzech miesięcy, a innym razem sześciu miesięcy. Na wygenerowanym dokumencie pożyczkodawca może odczytać, ile pieniędzy otrzymujemy miesięcznie i z jakich źródeł, a także ile miesięcznie wydajemy, na co i czy jakieś pieniądze nam zostają. Dopiera na tej podstawie pożyczkodawca decyduje, czy udzieli nam pożyczki.

Ostatnią metodą badania zdolności kredytowej jest omawiana wcześniej aplikacja weryfikująca tożsamość konsumenta i jednocześnie badającą zdolność kredytową.

Czy możliwe jest zaciągnięcie pożyczki online bez weryfikacji?

Zaciągnięcie pożyczki online bez weryfikacji nie jest możliwe. Niezależnie od tego, czy chodzi nam o weryfikację tożsamości, czy badanie zdolności kredytowej, w oba te procesy musimy przejść pozytywnie. W przeciwnym razie otrzymanie pożyczki nawet z instytucji pozabankowej będzie niewykonalne. Zadaniem każdej firmy jest osiągnąć zysk. Jeśli firmy pożyczkowe udzielałaby wsparcia osobom, które nie mają zdolności kredytowej, szanse na zwrot pożyczki byłby niewielki. Podobnie w przypadku niepotwierdzonych danych osobowych. Jeśli pożyczkodawcy nie weryfikowaliby, komu udzielają wsparcia, każdy mógłby posłużyć się danymi przypadkowej osoby. W tej sytuacji pieniądze również nie wróciłyby do właściciela. Okres działania takiej firmy pewnie byłby niezwykle krótki.

Z drugiej strony to również konsument jest chroniony przed wyłudzeniami, czy nadmiernym zadłużaniem się. Jeśli ktoś nie potrafi kontrolować wydatków, jest w bardzo złej sytuacji finansowej lub nie ma możliwości zarabiania, nie otrzyma pożyczki. W przeciwnym razie kolejne zobowiązanie finansowe mogłoby doprowadzić do spirali zadłużenia, czy nawet konieczności ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Jeśli nikt nie przechodziłby także weryfikacji tożsamości, mogłoby się po czasie okazać, że musimy spłacać kilka nie swoich zobowiązań, co brzmi przecież absurdalnie.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (wyłączono) pokaż wszystkie
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Górnicza spółka zaprasza na piknik z okazji jubileuszu
2 czerwca 2023
17783 odsłon
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]