Równo przed rokiem rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę. Wojenna rzeczywistość wywołała potężny wstrząs na rynku energetycznym i dała nadzieję na przedłużenie życia branży węglowej. Czy po roku coś z tej nadziei jeszcze zostało? – o odpowiedź na to pytanie pokusił się Jacek Madeja. Jego artykuł „365 dni z wojną" otwiera nowy numer Trybuny Górniczej.
Również na pierwszej stronie poruszamy sprawę zapadlisk w Trzebini. Eksperci wzięli pod lupę małopolskie miasto, gdzie przed laty działała kopalnia Siersza. Pisze o tym Maciej Dorosiński.
Na str. 2 Maciej Dorosiński rozmawia z dr. inż. Januszem Smoliło, prezesem Spółki Restrukturyzacji Kopalń. I tym razem chodzi o zagrożenia związane z osuwiskami w Trzebini.
Ornontowicka kopalnia zrealizowała nałożone zadania produkcyjne na 2023 r. i w br. wyzwań brakować nie będzie. Jakie plany mają górnicy z Budryka? O tym przeczytamy w artykule Kajetana Berezowskiego.
Koniec rozmów płacowych w Polskiej Grupie Górniczej, Tauronie Wydobycie i Węglokoksie Kraj. Wygląda na to, że wszędzie się dogadali. We wszystkich spółkach tegoroczne średnie wynagrodzenie zostało zrównane i wyniesie 12 107 zł brutto. Pisze o tym na str. 3 Jacek Madeja.
- Przez cały czas mojej służby w ratownictwie nie dopuszczałem myśli, że za którymś razem mógłbym zostać na dole – mówi o sobie i swojej karierze zawodowej Josef Kasper, dyrektor Głównej Stacji Ratownictwa Górniczego w Ostrawie. Jest on członkiem komisji powołanej do zbadania przyczyn i okoliczności wybuchu metanu oraz wypadku zbiorowego w kopalni Pniówek w Pawłowicach. Postać zasłużonego ratownika przybliża Kajetan Berezowski.
Nowe oblicze energetyki w świetle transformacji górnictwa – od sesji plenarnej pod tym właśnie tytułem rozpoczną się w najbliższy poniedziałek, 27 lutego, w Krakowie obrady XXXII Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Konferencja potrwa do 1 marca, a w jej programie znalazło się wiele ciekawych referatów i wydarzeń. Wspominamy o tym na stronach 4,5,6 oraz 7 TG.
Liczebność załóg górniczych musiałaby wzrosnąć średnio o 8 do 10 proc., żeby problem nadgodzin zniknął, tymczasem staje się on już powoli zmorą polskiego górnictwa. – My nie kwestionujemy pracy w nadgodzinach, bo to nie jest nic złego, ale pracodawca musi te godziny rozliczyć – powiedział Janusz Grygierczyk, zastępca okręgowego inspektora pracy w Katowicach w rozmowie z Kajetanem Berezowskim. Informację publikujemy na str. 8
Ubóstwo energetyczne postępuje w dramatycznie szybkim tempie. Tak źle jeszcze nie było. Na zakup węgla w tym sezonie grzewczym przeciętne gospodarstwo domowe wydało dwa razy tyle pieniędzy niż rok wcześniej. Średnio to było ok. 4,4 tys. zł – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW) przez firmę Minds&Roses. Problem, znany nam nie od dziś porusza na str. 10 Aldona Minorczyk-Cichy.
Kopalni Bogdanka zatrzymana została dopiero co uruchomiona ściana, która w minionym roku uległa zaciśnięciu. O „bardzo napiętej sytuacji społecznej” w spółce mówią też związkowcy – podkreśla w swym artykule na str. 11 Jacek Madeja.
Górnicy kochają podróże. Już kilkakrotnie chwalili się nimi na naszych łamach. Tym razem swoja podróż na stalowym rumaku do Gruzji opisał nam Marcin Bernat z gliwickiej Sośnicy.
Zespół redakcyjny życzy miłej lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.