Obecnie mniej niż 20 proc. lokali Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku wykorzystuje węgiel jako źródło ciepła, podczas gdy nieco ponad dwa lata temu ogrzewanie tego typu funkcjonowało w prawie 60 proc. lokali - poinformowali przedstawiciele Urzędu Miasta Rybnika.
Jak wskazali przedstawiciele rybnickiego samorządu, poprawa bilansu to efekt intensywnych działań modernizacyjnych w ostatnich latach – w administrowanych przez ZGM budynkach od kilku lat przestarzałe piece węglowe wymieniane są na źródła ciepła niegenerujące problemu „niskiej emisji”. Prowadzone są też termomodernizacje, dzięki którym zmniejsza się zapotrzebowanie budynków na energię cieplną.
- Skala prowadzonych działań jest naprawdę duża. W 2022 roku wymieniliśmy 430 źródeł ciepła w mieszkaniach i lokalach użytkowych. Łączna wartość tych inwestycji to prawie 26 milinów złotych. Na początku tego roku zakończyliśmy wymianę 92 źródeł ciepła w kolejnych budynkach. W trakcie są prace w budynkach przy ulicy Ogrodowskiego 9, św. Wawrzyńca 6, Przemysłowej 23 A, w których wymienionych zostanie 36 źródeł ciepła – poinformował Artur Gliwicki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku.
W zarządzie rybnickiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej jest w tej chwili 238 budynków, w których znajduje się 4519 mieszkań i lokali użytkowych. 158 budynków już stermomodernizowano, w 175 ogrzewanie jest ekologiczne, a w trakcie termomodernizacji wraz z wymianą źródeł ciepła są 3 budynki. Źródła ciepła w zasobie ZGM na chwilę obecną prezentują się następująco: ogrzewanie elektryczne - 24, ogrzewanie węglowe - 847, ogrzewanie sieciowe - 1529, ogrzewanie gazowe - 2092, ogrzewanie olejowe - 17, ogrzewanie na pelet - 2, pompa ciepła - 8.
- Do końca 2023 planujemy jeszcze wymianę 213 źródeł ogrzewania, a w latach 2024-2027 planowana jest wymiana kolejnych 450 źródeł węglowych – dodał Artur Gliwicki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.