Przebudowa pierwszej części Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźni Moszczenica jest gotowa w 70 procentach. Po zakończeniu pierwszego etapu budowy, rozpoczną się prace związane z wykonaniem ekspozycji - poinformowali przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Jastrzębiu-Zdroju.
Instytut Dziedzictwa i Dialogu - Łaźnia Moszczenica będzie miał siedzibę w dawnej Łaźni KWK Moszczenica, które jest rewitalizowana. Jak poinformowali przedstawiciele jastrzębskiego samorządu właśnie kończy się pierwszy etap przebudowy, a zaraz potem rozpocznie się montaż pierwszych elementów mającej tu powstać ekspozycji Carbonarium.
- Bardzo się cieszę, że już wiosną ruszą prace związane z montażem pierwszych elementów Carbonarium. Jestem pewna, że oferta, z której będą mogli skorzystać mieszkańcy i turyści w Łaźni, spełni oczekiwania najbardziej wymagających osób. To inwestycja, która jest nie tylko instytucją kultury. To symbol przemiany Jastrzębia-Zdroju – zapowiada prezydent Anna Hetman.
Jak wskazują przedstawiciele samorządu, podstawą rekonstrukcji była szczególna dbałość o zachowanie prawdziwie industrialnego charakteru. Zostawiono fragment dawnej elewacji, by mogła ona przypominać o historii miejsca, a klatki schodowe dzięki zachowaniu cegły na ścianach przylegających do schodów, zyskały unikatowy klimat. Betonowe elementy fasady uzupełniają liczne przeszklenia w grafitowych ramach, aw tej samej stylistyce jest wykonany szyb windowy.
Na terenie inwestycji zakończyły się wszystkie prace murarskie i wykonane zostały formy żelbetowe. Na ściany położono tynk i wylano betonem posadzki. Wszystkie drzwi są już zamontowane, a w pomieszczeniach sanitarnych położono płytki i w trakcie montażu są sanitariaty. Obecnie trwają roboty wykończeniowe, związane z tzw. białym montażem. Następnie będą instalowane elementy wyposażenia, m.in. oświetlenia oraz armatury.
Koszt przebudowy pierwszej części Łaźni wraz z wykonaniem ekspozycji to około 22 miliony złotych. 16 milionów to koszt robót budowlanych, a 6 milionów kosztuje wystawa. Spora część tych środków pochodzi z funduszy unijnych. Miasto pozyskało na ten cel 2 miliony euro.
Łaźnia Moszczenica budowana jest dzięki dofinansowaniu do projektu „Postindustrialne dziedzictwo pogranicza”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.