O roli, jaką odegrali górnicy w upadku komunizmu w Polsce, będzie mówił były górnik i znany historyk prof. Bogdan Musiał podczas prelekcji 9 lutego, na którą zaprasza Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Badacz dotarł do dokumentów sowieckich, które ukazują znaczenie protestów w kopalniach w latach 80. w drodze ku wolnej Polsce. Mottem spotkania będzie zdanie Michaiła Gorbaczowa, na które trafił prof. Musiał, że to górnicy z ZSRR oraz polscy górnicy mieli wpływ na rozpad ówczesnego systemu w tych krajach.
O tym, że władze PRL-u i innych krajów komunistycznych jak ognia bali się strajków górniczych, nie trzeba chyba przekonywać nikogo, kto żył w tamtych czasach. Dlaczego były dla nich tak groźne i jak to się stało, że górnicy walnie przyczynili się do rozkładu systemu komunistycznego?
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zaprasza na spotkanie z prof. Bogdanem Musiałem i jego wykład pt. „Jak górnicy obalili komunę. Wpływ przemysłu wydobywczego na upadek PRL w świetle dokumentów sowieckich”. Odbędzie się ono 9 lutego 2023 r. (czwartek) o godz. 17. w sali konferencyjnej ŚCWiS (Katowice, ul. Wincentego Pola 38).
Prof. Bogdan Musiał jest historykiem i zajmuje się głównie badaniem dziejów Niemiec, Polski i Rosji w XX wieku, szczególnie w czasie II wojny światowej i w latach międzywojennych. Pracował m.in. w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie, Biurze Edukacji Publicznej IPN, był profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie kierował katedrą Studiów nad Europą Środkową i Wschodnią. Zasiadał w Radzie przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, był też (2021–2022) dyrektorem Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego.
Wcześniej, na przełomie lat 70. i 80. ub. w., pracował jako górnik w kopalniach węgla kamiennego Wieczorek oraz Wujek w Katowicach. W 1985 zamieszkał w Niemczech Zachodnich, gdzie uzyskał azyl polityczny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.