Kolekcjonowanie starych monet może być czyjąś pasją, ale równocześnie dobrym sposobem na zarobek. Numizmatyka to dziedzina, w obrębie której wciąż wyróżnia się prawdziwych pasjonatów starych monet. Szukają oni okazji do wzbogacenia swojej kolekcji o ciekawe egzemplarze. Dlatego inwestycja w numizmaty jest obecnie opłacalnym zajęciem. O czym jeszcze warto pamiętać przy zakupie i sprzedaży dawnych nominałów? Podpowiadamy.
Skup i wycena starych monet
Zanim stare monety staną się przedmiotem transakcji, należy wiedzieć, gdzie można je kupić i sprzedać. Warto udać się do specjalistycznego sklepu numizmatycznego, który znaleźć można w większych miastach. Wiele stacjonarnych punktów oferuje również internetowy skup monet. Jest to wygodne rozwiązanie, a ponadto każdy może skorzystać z wysyłkowego skupu monet i darmowej wyceny online. W tym celu warto zajrzeć na stronę: https://aukcje.numimarket.pl/skup/.
Dobrym pomysłem będzie również śledzenie aukcji numizmatycznych. Właśnie na nich można natknąć się na wyjątkowe egzemplarze, jako że w ten sposób handluje się najcenniejszymi numizmatami. Przed wystawieniem okazu, warto zapoznać się z wydanym przed aukcją katalogiem monet. Inną opcją pozostaje tzw. łowienie okazji i przypadkowe pozyskiwanie przestarzałych nominałów. Z tego powodu warto odwiedzać targi staroci, antykwariaty lub śledzić różnego rodzaju fora internetowe lub grupy z numizmatami.
Jakie monety są najbardziej wartościowe?
Zanim zainwestujemy w stare monety, warto wiedzieć, jakie numizmaty cieszą się największą popularnością. Wartość monety czy banknotu warunkują różne kryteria, które decydują o ogólnym znaczeniu pieniędzy na rynku. Przy tworzeniu kolekcji monet prawdziwi kolekcjonerzy z pewnością zwrócą uwagę na:
* Stan zachowania monety - monety, które noszą niezauważalne ślady zniszczenia, mogą być tym bardziej atrakcyjne dla potencjalnych kolekcjonerów.
* Nakład monet - pieniądze wydawane w niewielkim nakładzie są tym bardziej pożądane na rynku, a ich wartość kolekcjonerska znacznie wzrasta. Dlatego ogólna popularność monet ma znaczenie.
* Okres historyczny - czas emisji w przypadku monet odgrywa istotną rolę w kontekście wartości historycznej, jaką niosą za sobą numizmaty.
* Rodzaj kruszca - inwestycja w metale szlachetne oznacza, że zakup i sprzedaż starych monet zawsze będzie opłacalna. Warto przy tym pamiętać, że złoto jest bardziej pożądane od srebra.
Rodzaje monet, w które opłaca się inwestować
Przy tworzeniu własnej kolekcji dobrze jest pamiętać o różnych rodzajach monet, które można kolekcjonować.
Monety inwestycyjne
Inaczej nazywane bulionówkami. Mają wartość inwestycyjną, a ich cena zależy od aktualnej kwoty używanego kruszcu i od masy monet. Zaletą bulionówek jest ich łatwe kupowanie, transportowanie i przechowywanie. Zdarza się, że moneta bulionowa może stać się kolekcjonerską. Z reguły dzieje się tak, gdy przestaje być wydawana przez mennicę lub nabierze w pełni historyczną wartość.
Monety kolekcjonerskie
Zazwyczaj są wykonane z wysokich prób kruszcu, a ich wartość w dużej mierze jest uzależniona od aktualnych trendów na rynku numizmatycznym lub ilości sztuk nakładowych. Przy zakupie przebadanych i poświadczonych certyfikatem egzemplarzy nie ma ryzyka zakupu falsyfikatu. W dużej mierze monety kolekcjonerskie sprzedawane są za cenę inną niż nominalna, a przy tym w niewielkich nakładach.
Monety numizmatyczne
W ten sposób określa się dawne monety o wartości zabytkowej i historycznej. Przy inwestowaniu w monety numizmatyczne trudno jest przewidzieć, kiedy i jak szybko wzrośnie ich wartość.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.