Zespół Oddziałów PGNiG Polskiego Koncernu Naftowego Orlen SA udostępnił informację na temat ubiegłorocznego wydobycia surowców ubocznych, pozyskiwanych z krajowych złóż.
Rop naftowa i gaz ziemny to podstawowe kopaliny wydobywane przez PGNiG. Oprócz nich w złożu znajdują się innego rodzaju pierwiastki chemiczne i związki. Część z nich nadaje się do wykorzystania przemysłowego, jak np. hel czy siarka. Inne, jak np. pierwiastki ziem rzadkich, występują w śladowych ilościach.
- W procesie obróbki płynu złożowego Oddział w Zielonej Górze pozyskuje również ciekły metan oraz produkuje mieszaninę gazów propan-butan. Natomiast Oddział w Sanoku pozyskuje kondensat gazolinowy - informuje Departament Komunikacji i Marketingu Oddział Centralny PGNiG w Warszawie Polskiego Koncernu Naftowego Orlen SA.
Ciekły metan znany jest pod angielskim akronimem LNG, gdyż stanowi jego główny składnik. Metan w stanie ciekłym przechowywany musi być w temperaturze poniżej -162 st. C. W 2022 r. zielonogórski oddział PGNiG wyprodukował go około 35 tys. t.
Mieszanina propanu i butanu, czyli dwóch węglowodorów nasyconych, znana jest natomiast pod akronimem LPG. Jako paliwo stosowane jest np. w butlach gazowych do kuchenek turystycznych czy w części samochodów osobowych. W 20222 r. oddział w Zielonej Górze uzyskał około 11,3 tys. t mieszaniny propanu z butanem.
Kondensat gazolinowy stanowi produkt uboczny wydobycia gazu ziemnego. Nazywany jest też lekką ropą naftową. Sanocki oddział PGNiG w 2022 r. wyprodukował około 375 t tego kondensatu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.