Podczas spotkania w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie omówiono szczegóły dotyczące wdrożenia przepisów na mocy specustawy przeciwpowodziowej. Wyznaczono też kierunki działania, umożliwiające jak najszybsze procedowanie projektu odwodnienia Trzebini - poinformowali przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Jak poinformowali przedstawiciele SRK spotkanie odbyło się w miniony piątek (20 stycznia).
„Podnoszący się poziom wód, związany z zatapianiem byłej KWK Siersza, może w perspektywie 2 lat spowodować wystąpienie podtopień w tym rejonie. Wcześniej, z uwagi na brak zgody blisko 80 właścicieli prywatnych działek na przeprowadzenie prac, Zarząd Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. wystąpił do Wojewody Małopolskiego z prośbą o pomoc w podjęciu w tej sprawie stosownych kroków prawnych” – czytamy w komunikacie SRK.
Jak wskazali przedstawiciele spółki, w najbliższym czasie wykonawca projektu działając w imieniu SRK, wystąpi do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o wydanie pozwolenia wodnoprawnego, a także do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie o wydanie decyzji środowiskowej w tym zakresie.
W Trzebini w ostatnich miesiącach pojawiło się kilkanaście pokopalnianych zapadlisk. Dziury pojawiające się w Trzebini są następstwem działalności kopalni Siersza. Kopalnia zakończyła eksploatację 31 października 1999 r., a jej całkowitą likwidację zakończono z końcem 2002 r., zasypując również wszystkie szyby oraz kończąc odwadnianie kopalni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.