Urząd Regulacji Energetyki rozpoczyna kolejny monitoring sektora ciepłowniczego - przekazał URE w piątek. Zgodnie z informacją badanie obejmie ok. 400 podmiotów i pozwoli ocenić efektywności działań podejmowanych przez przedsiębiorstwa ciepłownicze.
Jak wskazano w komunikacie, do 28 lutego br. przedsiębiorcy mają obowiązek przekazania prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki (URE) informacji za 2022 rok.
- Prowadzone na ich podstawie badanie obejmie ok. 400 podmiotów, a zebrane w jego wyniku dane będą stanowiły dla regulatora podstawę do oceny sektora ciepłowniczego w Polsce i efektywności działań podejmowanych przez przedsiębiorstwa - dodano.
Urząd przypomniał, że poprzedni monitoring wykazał drastyczny wzrost w 2021 r. kosztów związanych z zakupem uprawnień do emisji CO2. Wzrosły również ceny paliw wykorzystywanych do produkcji ciepła, co znalazło swoje odbicie w wynikach finansowych przedsiębiorstw ciepłowniczych oraz we wzroście średnich cen ciepła sprzedawanego odbiorcom - przekazał regulator.
W piątkowym komunikacie zwrócono uwagę, że wyniki badania zostały opublikowane w raporcie Energetyka cieplna w liczbach. W opracowaniu tym wskazano również najważniejsze kierunki zmian, jakie muszą zajść w polskim ciepłownictwie systemowym, aby sektor sprostał wyzwaniom związanym z procesem transformacji wymuszonym przede wszystkim polityką klimatyczną, w tym zaostrzającymi się wymogami środowiskowymi oraz rosnącym kosztem zakupu uprawnień do emisji CO2.
Badanie koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych prowadzone jest przez prezesa URE od 20 lat. Jego celem jest pozyskiwanie informacji o działalności przedsiębiorstw posiadających koncesje wydane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na działalność dotyczącą wytwarzania, przesyłania i dystrybucji oraz obrotu ciepłem.
- Wyniki badań pozwalają określić stan sektora oraz dynamikę i tendencje zmian, jakie w nim zachodzą. Cykliczny monitoring ma też znaczenie dla poprawy skuteczności regulacji przedsiębiorstw ciepłowniczych. Dzięki zbieranym i analizowanym informacjom regulator dysponuje wiedzą niezbędną w dialogu zarówno z ustawodawcą, jak i z branżą ciepłowniczą - wyjaśnił URE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.