Szósty rok funkcjonowania ma za sobą Sztolnia Ochrowa w Złotym Stoku. Zapomniana przez dziesięciolecia dawna kopalnia, odkryta za sprawą m.in. dociekliwości jednego z miejscowych pasjonatów górnictwa, powoli staje się istotną atrakcją turystyczną w skali Gór Złotych.
Odkryta ponownie przed kilku laty sztolnia wchodzi organizacyjnie w skład kompleksu turystycznego miejscowej Kopalni Złota, jednak nie jest z nią związana pod względem górniczym. W 2022 r. do Sztolni Ochrowej wpuszczono 59 195 osób. To wynik nieco wyższy niż w 2021 r., kiedy to zwiedziło ją 57 846 osób.
Przez kilkadziesiąt lat Sztolnia Ochrowa pozostawała zalana, a jej początkowy odcinek na skutek zawału trzeba było sztucznie odkopać i odtworzyć, stawiając obudowę stalową. Ekipa górnicza wykonała, jak widać, dobrą robotę, gdyż od tamtego czasu nie było potrzeby dokonywania jakichkolwiek znaczących poprawek.
- Wszystko dobrze funkcjonuje, więc nie ma potrzeby ingerować - stwierdza Elżbieta Szumska, szefowa Kopalni Złota w Złotym Stoku.
W 2022 r. nie było też potrzeby dokonania jakichkolwiek zmian wystroju, oświetlenia, obudowy czy poręczy w upadowej, którą turyści wychodzą ze sztolni na powierzchnię. Podobnie na ten rok nie przewiduje się znaczących zmian. Czego wobec tego można się spodziewać?
- Drobne naprawy, kosmetyka nic więcej - odpowiada Elżbieta Szumska.
Sztolnia Ochrowa udostępniona została zwiedzającym 29 kwietnia 2017 r. po przeprowadzeniu górniczych prac zabezpieczających. Wykonano je w latach 2016-2017. Sztolnia znajduje się na terenie Lasów Państwowych, na północnym skraju Gór Złotych - przy szosie dojazdowej do Kopalni Złota.
Pomimo krótkiego czasu funkcjonowania, Sztolnia Ochrowa zdystansowała pod względem popularności szereg innych zabytkowych kopalń, udostępnianych dłużej od niej. W 2022 r. do Sztolni Ochrowej przybyło więcej turystów niż np. do Starej Kopalni w Wałbrzychu (54 tys.), Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach (39 tys.) czy dawnej kopalni piasku Groty Nagórzyckie w Tomaszowie Mazowieckim (32 tys.).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.