Do 3 lutego można się zapoznawać w Katowicach z dokumentacją dotyczącą kontynuacji wydobycia węgla kamiennego przez czeską kopalnię ČSM. To obecnie jedyna czynna kopalnia węgla kamiennego w Republice Czeskiej, należąca do spółki OKD. Dokumentacją, przekazaną przez stronę czeską, dysponuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.
Dokumentacja dotyczy przedsięwzięcia zatytułowanego „Kontynuacja działalności wydobywczej OKD a.s. ČSM w okresie 2024 r. - zakończenie działalności górniczej”. Ponieważ skutki wydobycia mogą być odczuwalne na terenie sąsiedniego kraju, strona polska powołała się m.in. na Konwencję o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, sporządzoną w Espoo 25 lutego 1991 r. Zgodnie z zapisami art. 3 ust. 7 konwencji z Espoo, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zgłosiła uczestnictwo Polski na prawach strony narażonej we wspomnianym postępowaniu.
Drugim dokumentem, pozwalającym Polsce włączyć się w postępowanie, jest Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2011/92/UE z 13 grudnia 2011 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowiska.
Zgodnie z przepisami, dokumentacja ma zostać udostępniona w języku oryginału, jak również w tłumaczeniu na język polski.
Kopalnia ČSM znajduje się we wsi Stonava niedaleko Karviny, w pobliżu granicy czesko-polskiej. Budowę kopalni rozpoczęto w 1959 r. Aktualnie to jedyny zakład górniczy w republice wydobywający węgiel kamienny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.