Dochody z ropy i gazu ziemnego Arabii Saudyjskiej zostaną przeznaczone na rozwój innych branż górnictwa tego kraju. Władze starają się, aby pieniądze z innych branż sektora wydobywczego, dorównywały zyskom naftowym. Panuje tam przekonanie, że wtedy gospodarka będzie bardziej odporna na wszelkie zaburzenia zawiązane z poprzednią monokulturą gospodarczą związaną tylko z naftą.
Światowe media informują, że Arabia Saudyjska na skutek rozwoju sektora górniczego będzie najszybciej rozwijającym się krajem świata i wyprzedzi dotychczasowego lidera, którym były Indie (Bloomberg - Saudi Arabia to overtake India as fastest-growing major economy in 2023, 7 stycznia 2023). Przesądzać ma o tym właśnie bezprecedensowy rozwój górnictwa.
Związanych z tym problemów ma dotyczyć druga edycja konferencji Future Minerals Forum, która odbędzie się w dniach 10-12 stycznia w Rijadzie (Arabia News - Saudi Arabia to address energy transition and supply chain challenges in the minerals industry, 9 stycznia 2023). W wydarzeniu tym weźmie udział ponad 200 prelegentów i 13000 uczestników, którzy podejmą tematy związane z tworzeniem odpornych łańcuchów dostaw i wartości surowców w Afryce oraz w Azji Zachodniej i Środkowej.
Według Khalida Al-Mudaifera, wiceministra górnictwa, przemysłu i zasobów mineralnych, Arabia Saudyjska stanie się światowym liderem w zrównoważonej produkcji metali.
Podczas dwudniowego wydarzenia liderzy z ponad 100 krajów omówią pięć kluczowych tematów: „Świat dzisiaj”, „Region”, „Dekarbonizacja łańcuchów dostaw”, „Cyfrowe i nowe technologie” oraz „Społeczności i przyszli pracownicy”. Towarzysząca tej imprezie wystawa „World of Today” ma na celu zwrócenie uwagi na rozwój wydobycia surowców w regionie w kontekście globalnym, implikacje wojny w Europie dla przyszłych dostaw surowców oraz rozwój gospodarczy. Na wystawie tej prezentowana będzie ekskluzywna oferta międzynarodowych i regionalnych firm z branży wydobywczej, technologicznej, inżynieryjnej, sprzętowej i energetycznej, prezentująca wszystkie aspekty eksploracji i przetwarzania niezbędnych surowców.
W tegorocznym programie znajdzie się również nowa dedykowana strefa cyfrowa, w której prezentowane będą najnowsze obecne i przyszłe technologie. Ponadto program obejmie również wystawę plenerową i specjalne miejsce do prezentacji możliwości inwestycyjnych w powstającym regionie górniczym Afryki, Azji Zachodniej i Środkowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.