Kluczowe dla zachowania złotego oraz krajowego długu będą czwartkowe dane o grudniowym CPI z USA i do czasu ich publikacji kurs EUR/PLN może pozostawać w trendzie bocznym - ocenił w rozmowie z PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. Jego zdaniem, również na krajowym długu na sesjach przed danymi z USA spadki rentowności SPW powinny być kontynuowane, choć raczej w mniejszej skali.
- Zakładam, że EUR/PLN pozostanie w okolicach 4,70 do czwartkowych danych o inflacji z USA. Moim zdaniem z początkiem 2023 roku pojawiała się na rynku presja na osłabienie PLN, jednak otoczenie globalne takich tendencji absolutnie nie wspiera - mamy pozytywny sentyment na rynkach akcji, a dolar amerykański raczej traci na wartości. Tym samym na razie nie ma miejsca na większe osłabienie złotego - powiedział starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski.
Dane o CPI z USA za grudzień 2022 zostaną opublikowane w najbliższy czwartek, 12 stycznia br. o godzinie 14.30 czasu polskiego.
- Jeśli jednak dane o CPI z USA zaskoczą w jedną lub drugą stronę, to pewnie zmienność wzrośnie, a do tej pory spodziewałbym się raczej trendu bocznego na EUR/PLN - dodał.
Analitycy Bank of America prognozują, że CPI z USA w grudniu '22 obniżył się do 6,7 proc. rdr z 7,1 proc. rdr w listopadzie.
O godzinie 15.28 kurs EUR/PLN spada o 0,21 proc. do 4,6864, a USD/PLN idzie w dół o 0,9 proc. do 4,3718.
W tym czasie na rynkach globalnych dolar się osłabia, a kurs EUR/USD zwyżkuje o 0,7 proc. do 1,0714.
RYNEK DŁUGU
- Na rynku krajowego długu przeważa - moim zdaniem - ryzyko spadku rentowności. W styczniu zapada ok. 30 mld zł obligacji, a jest tylko jedna aukcja. Prawdopodobnie więc inwestorzy już się szykują na wzrost płynności i zbierają papiery z rynku wtórnego - powiedział ekonomista ING BSK.
- Globalnie natomiast dominują oczekiwania na dezinflację i niekoniecznie słabszą koniunkturę. Oczekiwania dezinflacyjne wzrosły po ubiegłotygodniowych danych z Europy, a lokalnie również po danych z Polski - dodał Piotr Popławski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.