W ciągu kilku, kilkunastu dni NFOŚiGW ma uruchomić nabór wniosków w programie pomocy dla firm energochłonnych - poinformował w czwartek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że z wsparcia może skorzystać ok. 1 tys. przedsiębiorców.
Szef MRiT na czwartkowej konferencji prasowej poinformował, że w ciągu kliku, kilkunastu dni ma być ogłoszony nabór wniosków w programie, co na swojej stronie internetowej ogłosi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Buda wyjaśnił, że po ogłoszeniu naboru przedsiębiorstwa energochłonne będą miały 14 dni na złożenie wniosku.
- Tyle samo czasu ma zająć ich weryfikacja - dodał.
Minister powiedział, że liczy na to, że z programu wsparcia skorzysta nawet 1000 podmiotów. Jego zdaniem beneficjentem programu będzie też sektor MŚP, który kooperuje z dużymi firmami energochłonnymi.
Waldemar Buda przypomniał, że przyjęty w tym tygodniu przez rząd program ma wartość 5 mld 79 mln zł.
- Chcemy go wdrożyć bardzo szybko, bo mamy już zgodę, notyfikację Komisji Europejskiej. Chcielibyśmy żeby jeszcze w pierwszej połowie lutego te środki trafiły do przedsiębiorstw energochłonnych - podkreślił.
Minister wymienił, że z programu skorzystać będą mogły m.in. takie sektory jak: huty, cementownie czy producenci nawozów.
- Ten program, to jest walka nie tylko o utrzymanie tych przedsiębiorstw w ich rentowności, ale walka o to żeby te sektory utrzymały swoją działalność zarówno w Polsce jak i w Europie - zauważył.
Obowiązywać będą dwa maksymalne limity pomocy, uzależnione od sytuacji finansowej przedsiębiorcy. Limit podstawowy wynosi 50 proc. kosztów kwalifikowanych, maksymalnie do 4 mln euro na grupę kapitałową. Do podwyższonego limitu pomocy uprawnione będą firmy, które zanotowały spadek wskaźnika EBITDA (miara rentowności przedsiębiorstwa) o co najmniej 40 proc. pomiędzy całym rokiem 2021 a 2022, albo pomiędzy drugim półroczem 2021 r. a drugim półroczem 2022 r.
Zwiększony limit będzie dotyczył również tych przedsiębiorstw, które w obu tych okresach odnotowały ujemny wskaźnik EBITDA.
Kwota wsparcia w podwyższonym limicie może wynieść do 80 proc. kosztów kwalifikowanych - do 50 mln euro na grupę kapitałową
Buda przypomniał, że to będzie już druga tura wsparcia dla przedsiębiorstw energochłonnych. W listopadzie - na podstawie starych wytycznych - wypłacono im ponad 800 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.