Ponad 90 tysięcy turystów zwiedziło w 2022 r. podziemną trasę turystyczną w Osówce koło Głuszycy w Górach Sowich. Najważniejszą ubiegłoroczną zmianą było uruchomienie dodatkowej trasy zwiedzania, w trakcie której można obejrzeć m.in. wyrobiska z czasów poszukiwania rud uranu w Osówce w czasach stalinowskich.
- Otworzyliśmy trasę „Powojenne historie”, jest tam kawałek nowego korytarza. Cieszy się ona dużym powodzeniem, choć zwiedzać ją można tylko we wtorki, czwartki i soboty - mówi Zdzisław Łazanowski, szef Podziemnego Miasta Osówka.
Osówka znana jest za sprawą wydrążonych podczas drugiej wojny światowej rozległych korytarzy i komór. Powstała w ramach budowy kwatery głównej wodza Trzeciej Rzeszy w Górach Sowich. Mniej osób ma świadomość, że kilka lat po drugiej wojnie światowej geolodzy radzieccy prowadzili w tych wyrobiskach poszukiwania rud uranu. Pozostałością tamtych prac są właśnie dwa krótkie korytarze rozpoznawcze, które teraz są prezentowane turystom.
- My tylko pokazujemy je. Przewodnik do nich wchodzi i je pokazuje, bo one są częściowo zasypane - mówi Zdzisław Łazanowski.
Plany na najbliższą przyszłość zakładają m.in. budowę instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i zbiorników do magazynowania wody deszczowej. Będzie to jednak możliwe w przypadku uzyskania zewnętrznego dofinansowania. Stosowny wniosek złożony został w grudniu 2022 r.
Podziemna trasa turystyczna w Osówce udostępniona została w marcu 1996 r. Wcześniej, w latach 1995-1996, prace zabezpieczające wykonało Przedsiębiorstwo Górniczo-Wiertnicze z Lubina.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.