Ponad 213 tysięcy zwiedzających przyjęła w 2022 roku Kopalnia Złota w Złotym Stoku.
- To był dobry rok, jak na rok pandemiczny i wojenny - mówi Elżbieta Szumska, właścicielka większości udziałów w Przedsiębiorstwie Usług Turystycznych Kopalnia Złota w Złotym Stoku.
Na podstawie biletów wstępu w 2022 r. podziemia złotostockiej kopalni obejrzały 213 852 osoby. Prócz tego była pewna liczba obywateli Ukrainy, którzy zimą i wiosną zwiedzili kopalnię bezpłatnie. Taka decyzja podjęta została po wkroczeniu wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i przybyciu do Polski uchodźców wojennych z tamtego państwa.
Dawna kopalnia rud arsenu i złota przyjmuje turystów od 1996 r. Przez poprzednie trzy lata, mimo trudniejszej sytuacji gospodarczej, kopalnia radziła sobie dobrze. W 2020 r. kopalnię odwiedziło ponad 120 tys., a w 2021 r. ponad 187 tys. osób. Jak widać, także w poprzednim roku trend wzrostowy został utrzymany. Ubiegłoroczny rezultat jest też lepszy od tego z 2019 r., kiedy to zanotowano nieco ponad 210 tys. odwiedzających.
Na miarę swoich możliwości kopalnia prowadzi inwestycje. W tym roku planowana jest profilaktyczna obrywka w Sztolni Czarnej Dolnej. W tej samej sztolni ma być wykonany betonowy kanał odwadniający w miejsce dotychczasowego drewnianego.
Częściowo odnowiono już wagoniki podziemnej kolei wąskotorowej, kursującej w sztolni Czarnej Dolnej. Do renowacji skierowano pięć sztuk, z czego trzy sztuki już jeżdżą. Pozostałe mają za jakiś czas wrócić z zakładu prowadzącego tego rodzaju remonty we wsi Kamienica w województwie opolskim.
Wąskotorowa kolej pasażerska kursuje w złotostockiej kopalni od 30 marca 2008 r., wywożąc turystów ze sztolni na powierzchnię. Ze względu na wilgoć i warunki atmosferyczne po ponad czternastu latach w niektórych miejscach wagoniki były lekko zardzewiałe. Po odpiaskowaniu i pomalowaniu znowu przywrócono im niedawny blask.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.