Do urzędów państwowych wpłynęły już pierwsze wnioski, złożone przez Polski Koncern Naftowy Orlen w sprawie wydobycia węglowodorów z krajowych złóż. W listopadzie, tuż po tym jak Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA zostało włączone w struktury płockiego koncernu, rozpatrywane były jeszcze wnioski złożone przed połączeniem obud firm.
PKN Orlen deklarował, że wszelkie prace związane z poszukiwaniem i wydobywaniem węglowodorów są kontynuowane oraz że spółka nie przewiduje zaniechania rozpoczętych inwestycji.
I rzeczywiście, są już rozpatrywane kolejne wnioski dotyczące wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Przykładowo w grudniu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu na wniosek PKN Orlen wszczęła postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydobycia gazu ziemnego ze złoża Radziądz.
Analogiczne postępowanie wrocławski RDOŚ wszczął w sprawie wydobywania gazu ziemnego ze złoża Wiewierz W. Jednocześnie zarówno w stosunku do złoża Wiewierz W, jak i do złoża Radziądz PKN Orlen wniosła o to, aby decyzjom w tych sprawach nadać rygor natychmiastowej wykonalności.
Spółka zamierza kontynuować wydobycie również w południowo-wschodniej części kraju.Polski Koncern Naftowy Orlen SA – Oddział Geologii i Eksploatacji PGNiG w Warszawie, Pion Wsparcia Prac Geologicznych, Dział Ochrony Środowiska złożył m. in. wniosek w sprawie do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla wydobywania ropy naftowej i towarzyszącego gazu ziemnego ze złoża Czarna. Złoże to znajduje się w województwie podkarpackim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.