Fundacja KGHM znalazła się w gronie fundatorów obrazu Canalletta pt.: „Portret konny pazia Gintowta”, który uświetni zbiór dzieł tego wybitnego artysty znajdujący się na Zamku Królewskim w Warszawie. Fundacja miedziowej spółki przekazała na ten cel blisko 700 tys. zł - podały służby prasowe spółki.
Obraz Bernardo Bellotto zwanego Canalettem należy do cyklu czterech portretów konnych, jakie król Stanisław August zamówił u artysty w 1773 r. Trzy pozostałe płótna z tego cyklu przechowywane są obecnie w zbiorach muzealnych. Miejsce przechowywania „Portretu konnego pazia Gintowta” było przez długi czas nieznane.
Jeździec z obrazu ubrany jest w mundur polskiego oficera i być może to 23-letni Celestyn Gintowt Dziewiałtowski, późniejszy generał-adiutant króla i podpułkownik wojska koronnego. Cała seria to wyjątkowe dzieła Bellotta, stanowiące rzadkie w twórczości tego wybitnego europejskiego artysty obrazy rodzajowe, które od grudnia będą mogli podziwiać zwiedzający Zamek Królewski.
– Dziękujemy naszym sponsorom i darczyńcom. Spółki skarbu państwa zdecydowane zaangażowały się w ostatnich latach we wsparcie naszych instytucji. Za to dziękuję panu premierowi, politykom nadzorującym spółki skarbu państwa i zarządom spółek. Spółki są świadome, że oprócz wspierania i kupowania darów ważne jest chwalenie się tymi darami i walka o wizerunek, bo to jest element edukowania i docierania do kultury masowej i popularnej z tym, co jest najważniejsze i najcenniejsze i z tym, co powinno być zawsze na pierwszym miejscu – mówił podczas uroczystości wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, cytowany w komunikacie KGHM.
– Cieszy, że są takie momenty, jak dziś, kiedy po wielu wiekach strat dla kultury polskiej, jest moment jej odbudowywania i pozyskiwania dzieł do królewskich zbiorów. Jako minister aktywów państwowych jestem szczególnie dumny, że spółki skarbu państwa odgrywają dziś rolę mecenasów sztuki, że na ich czele stoją ludzie, którzy to rozumieją i wiedzą, że muszą wspierać polską kulturę, że to jest jeden z elementów ich misji - społecznej odpowiedzialności biznesu. Na ręce prezesów spółek i dyrektorów fundacji spółek - za to zrozumienie - składam ogromne podziękowania. To wspaniały dowód na to, że dzisiaj liderzy biznesu są również liderami kultury i odbudowy polskich zbiorów i kultury. Dziękuję prezesowi KGHM – spółce, która jest mecenasem Zamku Królewskiego i wspiera go systemowo - stwierdził wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Dyrektor Zamku Królewskiego prof. Wojciech Falkowski dodał, że obraz „Portret konny pazia Gintowta” został wystawiony na aukcji w listopadzie tego roku, a dzięki wsparciu finansowemu z m.in. KGHM udało się kupić dzieło do kolekcji Zamku.
Fundacja KGHM Polska Miedź wspiera inicjatywy w czterech obszarach – kultury i tradycji, sportu i rekreacji, nauki i edukacji oraz zdrowia i bezpieczeństwa. Powstała w 2003 r., w naturalny sposób kontynuując tradycję wieloletniej działalności prospołecznej Fundatora KGHM Polska Miedź. W ciągu 19 lat działalności fundacja wsparła ponad 5,5 tys. inicjatyw na kwotę ponad 250 mln zł.
– W 300. rocznicę urodzin Canaletta do Zamku Królewskiego powrócił jego obraz „Portret konny pazia Gintowta”. Fundatorem obrazu jest Fundacja KGHM, która wsparła jego zakup podczas listopadowej aukcji w Wiedniu. Pamiętamy o naszej kulturze i stale ją umacniamy – powiedział prezes koncernu Tomasz Zdzikot.
Miedziowa spółka jest m.in. sponsorem Zamku Królewskiego w Warszawie czy Opery Wrocławskiej. Pod opieką spółki znajduje się równiez Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.