Wydawnictwo Gospodarcze przygotowało wyjątkowy kalendarz na 2023 r., poświęcony górniczym tradycjom na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim.
Ostatni wagonik urobku, ostatnia wydobyta na powierzchnię tona węgla z zamykanej kopalni – to tradycja sięgająca czasów PRL-u, a więc stosunkowo młoda. Na tyle jednak oryginalna i cenna, że Wydawnictwo Gospodarcze, wydawca „Trybuny Górniczej”, magazynu „Gospodarcza” i portali netTG.pl oraz EnergiaPress.pl, postanowiło ją upamiętnić w formie kalendarza na 2023 r. Stworzyliśmy to wydawnictwo, bo dbanie o dziedzictwo związane z Górnym Śląskiem i Zagłębiem Dąbrowskim oraz górnictwem poczytujemy sobie za swój obowiązek.
Nad opisaniem tradycji związanej z upamiętnianiem likwidowanych zakładów poprzez uroczyste ustawianie wagoników z urobkiem na powierzchni pracuje prof. Marta Tomczok z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego, stypendystka Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. To ona też zainspirowała nas do opracowania niniejszego kalendarza.
Autorką zdjęć – poza jednym – jest red. Katarzyna Zaremba-Majcher, która w poszukiwaniu symbolicznych wagoników przemierzała górnośląskie miasta. Dzięki niej możecie Państwo obejrzeć wagoniki z kopalni: Andaluzja, Rokitnica, Matylda, Michał, Mysłowice, Pokój, Rozbark, Polska, Wirek, Wawel, Wieczorek. Z kolei ostatni wagonik w kopalni Kazimierz-Juliusz uwiecznił red. Maciej Dorosiński. Do zdjęć dołączyliśmy krótkie informacje o wymienionych kopalniach.
Wraz z prof. Martą Tomczok prosimy o kontakt z Wydawnictwem Gospodarczym osoby, które uczestniczyły w uroczystościach związanych z zakończeniem eksploatacji, a które zechcą podzielić się wspomnieniami, opowiedzieć o emocjach, jakie temu towarzyszyły, i być może podzielić się pamiątkami z tych wydarzeń.
Kalendarz na 2023 rok przygotowaliśmy dzięki wsparciu partnerów. Są to: Jastrzębska Spółka Węglowa, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Główny Instytut Górnictwa – Instytut Badawczy, Bergerat Monnoyeur, GSU Spółka Akcyjna.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.