Człowiek i jego godność są najważniejszym podmiotem wszelkich działań towarzyszących pracy – to przesłanie towarzyszyło obchodom barbórkowym Węglokoksu Kraj, które zorganizowane zostały w niedzielę, 4 grudnia.
Wśród przybyłych na uroczystość gości znaleźli się Andrzej Dera, minister w kancelarii prezydenta RP, Krzysztof Król, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego, parlamentarzyści i eurodeputowani, prezydenci Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj i Bytomia Mariusz Wołosz, członkowie zarządów spółek z Grupy Kapitałowej Węglokoks SA z Tomaszem Heryszkiem, prezesem Grupy, zarząd Spółki Restrukturyzacji Kopalń z prezesem Januszem Smoliło, przedstawiciele strony społecznej z Jarosławem Grzesikiem, przewodniczącym Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność, a także byli dyrektorzy kopalń Bobrek i Piekary. Najważniejszym gościem, co podkreślano wielokrotnie, była jednak załoga spółki.
Pierwszym punktem uroczystości była msza św. odprawiona w kościele pw. Świętej Rodziny w Bytomiu, po której rozpoczęła się akademia barbórkowa.
- Ten rok przyniósł nowe wyzwania, ale pokazał też, że nasza spółka potrafi elastycznie dostosować się do zmieniającego się otoczenia. Pokazaliśmy, że nie tylko potrafimy wydobywać węgiel, ale i handlować nim detalicznie, bo taka była społeczna potrzeba. Wyciągnęliśmy naukę, by spółka stała się bardziej odporna na zmienne koleje losu. Pragnę państwu za to serdecznie podziękować – zwrócił się do załogi Węglokoksu Kraj prezes spółki Grzegorz Wacławek.
Swoje życzenia przekazał także prezes GK Węglokoks Tomasz Heryszek.
- To rekordowy rok pod względem ilości wyzwań, którym musimy sprostać. To w tym roku górnicy podali rękę całej Polsce, za co należą się gratulacje i szacunek. Sytuacja Grupy Kapitałowej jest dzisiaj bardzo dobra, życzymy sobie tego, aby taką pozostała. Chciałbym bardzo podziękować przy tej okazji wszystkim państwu, którzy byliście zaangażowani najpierw w walkę z covidem i wsparcie szpitali tymczasowych, a obecnie w nowe dla spółki zadanie polegające na dystrybucji węgla – powiedział.
Do historii spółki odniósł się z kolei Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.
- To już ósma barbórka od czasu, gdy rząd Ewy Kopacz skazał naszą kopalnię na zagładę. To waszym wysiłkiem, całej załogi i społeczeństwa naszego miasta wspólnie tę kopalnię uratowaliśmy. Załoga naszej kopalni cały czas udowadnia swoją pracą, że mieliśmy wtedy rację. Bardzo wam za to dziękuję – powiedział.
Życzenia barbórkowe do pracowników spółki skierowali prezydent RP Andrzej Duda oraz wiceminister MAP Piotr Pyzik, a list do uczestników uroczystości skierował Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.
- Dziś wszyscy Polacy są myślami z tymi, którzy wykonują swoje obowiązki z narażeniem życia. Wspominamy również tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za swoją pracę. Pozostaną na zawsze w naszych sercach jako symbol poświęcenia dla drugiego człowieka – napisał.
Podczas Barbórki wyróżniającym się pracownikom wręczono odznaczenia państwowe i branżowe oraz stopnie górnicze. O piękną oprawę artystyczną zadbała Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” im. Józefa Słodczyka oraz zespół Mały Śląsk z Radzionkowa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nie dość że rocznie zarabiają 300 000 bo co chwile jakieś dodatki a w dodatku medale i koperty otrzymują co najmniej zasługują to ciągle barbórka która już dawno przeszła do historii.