LW Bogdanka to kolejna spółka, która ma zostać przejęta przez Skarb Państwa. Przedstawiciele strony związkowej chcą spotkania w tej sprawie z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem.
Przedstawiciele organizacji związkowych działających w LW Bogdanka w połowie listopada wysłali pismo do wicepremiera Sasina, w którym ponawiają prośbę dotycząca spotkania i oczekują jej poważnego potraktowania.
„Stanowczo domagamy się wyznaczenia terminu spotkania do 16 grudnia. Dalsza zwłoka w tej sprawie będzie skutkować niepokojami społecznymi w naszym zakładzie oraz utartą zaufania załogi i organizacji związkowych do deklarowanej wcześniej przez stronę rządową woli dialogu i porozumienia” – argumentują związkowcy.
Jak wskazuje Grzegorz Jadwiżuk, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce w LW Bogdanka, przedstawiciele strony społecznej chcą rozmawiać o szczegółach planowanego przejęcia spółki przez Skarb Państwa.
Przypomnijmy, że w połowie roku podpisany został list intencyjny w tej sprawie pomiędzy przedstawicielami Skarbu Państwa oraz spółką Enea, która jest większościowym właścicielem akcji kopalni. Jak wskazywali wtedy przedstawiciele rządu część działań mających na celu wydzielenie ze spółek energetycznych aktywów węglowych, co ma związek z transformacją sektora energetycznego. W ramach tych działań Skarb Państwa przejął już udziały w Polskiej Grupie Górniczej, a do końca roku ten proces ma zostać sfinalizowany w przypadku Taurona Wydobycie.
- Od jakiegoś czasu wiemy, że Skarb Państwa ma przejąć akcje od Enei, ale nie znamy żadnych szczegółów. Nie wiemy, jak miałoby to dokładnie wyglądać i jakie będą konsekwencje tych zmian dla załogi. Przy tego typu zmianach struktury właścicielskiej naturalne jest otrzymanie gwarancji pracowniczych i właśnie o tym chcemy rozmawiać – zaznacza Jadwiżuk.
Jak zaznacza związkowiec jednym z ważnych postulatów jest utrzymanie odrębnego statusu Bogdanki i wyłączenie jej w przyszłości z rozwiązań i zapisów zawartych w podpisanej w minionym roku umowie społecznej dla górnictwa.
- To dla nas jedna z kluczowych kwestii. Zależy nam na tym, żebyśmy nie zostali wciągnięci do umowy społecznej – dodaje związkowiec.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zniszczą ją tak jak niszczą śląskie górnictwo. Precz z komuną!