Mija miesiąc od momentu, gdy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA przestało być spółką akcyjną i stało się częścią Polskiego Koncernu Naftowego Orlen.
Jednak jeszcze na krótko przed połączeniem obu firm PGNiG SA składało wnioski do poszczególnych organów państwowych, zmierzające do kontynuacji wydobycia w istniejących odwiertach bądź też do przeprowadzenia wierceń i innych inwestycji.
Zasadne jest wobec tego pytanie, czy po połączeniu spółek któreś z wszczętych wcześniej inwestycji zostaną zaniechane? Czy wycofane zostaną jakieś wnioski skierowane do organów państwowych, np. wnioski koncesyjne do ministerstwa, wnioski dotyczące środowiskowych uwarunkowań do RDOŚ? Czy też dosłownie w całości kontynuowane będą procedury w stosunku do wcześniej złożonych wniosków?
- Wszelkie prace związane z poszukiwaniem i wydobywaniem węglowodorów są kontynuowane. Nie przewidujemy zaniechania rozpoczętych inwestycji. PKN Orlen pracuje nad aktualizacją strategii, która uwzględnia połączenie z PGNiG SA i przejęcie spółek z dawnej Grupy Kapitałowej PGNiG. Strategia ta wyznaczy zasadnicze kierunki dalszego rozwoju koncernu, w tym w obszarze poszukiwań i wydobycia. Do momentu ogłoszenia strategii, szczegółowe komentowanie planów dotyczących tego obszaru byłoby przedwczesne. Należy jednak wziąć pod uwagę, że krajowe wydobycie węglowodorów pozostanie istotną częścią działalności nowego koncernu z uwagi m.in. na znaczenie eksploatacji polskich złóż, zwłaszcza gazu, dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i niezakłóconych dostaw gazu dla odbiorców, co dobitnie pokazał obecny kryzys energetyczny w Europie - odpowiada Departament Komunikacji i Marketingu, Oddział Centralny PGNiG w Warszawie PKN Orlen SA.
W dniu 2 listopada 2022 roku nastąpiło połączenie PKN Orlen SA i PGNiG SA w wyniku, którego PGNiG przestało funkcjonować jako odrębna osoba prawna. Jednocześnie w ramach sukcesji uniwersalnej PKN Orlen SA wstąpił z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki PGNiG SA. Dotyczy to również udziału w postępowaniach wszczętych na wniosek PGNiG SA. Postępowania te trwają nadal a zmiana tożsamości strony, z PGNiG SA na PKN ORLEN SA, nie ma wpływu na ich przebieg.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.