Spółka Restrukturyzacji Kopalń wspólnie z partnerami przemysłowymi oraz instytutami badawczymi i uczelniami technicznymi rozpoczęła realizację nowego projektu badawczego pod nazwą POMHAZ (Post-mining multi-hazards evaluation for land-planning) - podały służby prasowe SRK. Ma on trwać trzy lata.
Jak wyjaśniono celem przedsiewzięcia jest pozyskanie kompleksowej oceny zagrożeń na terenach pogórniczych dla potrzeb planowania przestrzennego. Ma to pozwolić na poszerzenie wiedzy na temat efektów oddziaływania górnictwa, głównie przez osiadanie powierzchni, migrację gazów i problemy hydrologiczne.
Aktualnie SRK wraz z partnerami realizuje dwa inne projekty.
Pierwszy z nich to TEXMIN dotyczący badania wpływu ekstremalnych zjawisk pogodowych na działalność górniczą i na stan obudowy i zasypu zlikwidowanych szybów oraz stateczność najbliższego otoczenia (likwidacja szybu Głowacki).
Drugi to PostMinQuak. W jego ramach monitorowane są ruchy górotworu, wywołane zatapianiem kopalń. W ramach realizacji tego przedsięwzięcia został w tym roku wykonany piezometr do zrobów zlikwidowanej kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu. Urządzenie pozwala na monitorowanie poziomu lustra wody w zalanych wyrobiskach, a następnie zbadanie wpływu podnoszenia poziomu wód kopalnianych na aktywność sejsmiczną górotworu oraz osiadanie terenu na powierzchni.
SRK od lat aktywnie pomaga w realizacji projektów naukowo-badawczych. Restrukturyzowane kopalnie są miejscami, które dają naukowcom niepowtarzalną okazję do prowadzenia badań, których wykonanie byłoby niezwykle trudne w czynnych zakładach górniczych. Wyniki badań są wspólną własnością wszystkich uczestników. Takie działania doskonale wpisują się w statutową działalność Spółki.
Projekty badawcze współfinansowane lub finansowane z funduszy Unii Europejskiej mają charakter międzynarodowy. Realizowane są z partnerami z całej Europy, m.in. Niemiec, Hiszpanii i Francji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Pani Michalino, dziękuję za spostrzegawczość i znajomość tematu. Pizometr już działa. Poprawiłem. Autor tekstu
Panie autorze tekstu, piezometr do zrobów KWK Kazimierz-Juliusz jest wykonany i oddany do użytku w sierpniu 2022. Proszę sobie zweryfikować swoje informacje w CZOK Czeladź.