Centralne obchody Barbórki w Zagłębiu Miedziowym rozpoczną się w tym roku w piątek, 2 grudnia, w Lubinie od uroczystej akademii, po której ruszy Pochód Lisa Majora. KGHM na uroczystości zaprosiła górników oraz wszystkich mieszkańców regionu.
KGHM w ramach Barbórki organizuje uroczystości i wydarzenia, które kultywują górnicze tradycje. W tym roku centralne obchody barbórkowe zaplanowane są na dwa dni – 2 grudnia, kiedy odbędą się główne obchody, i 4 grudnia, dzień imienin patronki górników, św. Barbary.
Główne obchody barbórkowe rozpoczną się od uroczystej akademii, którą zaplanowano na 2 grudnia o 14.00 w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie. Podczas uroczystości odbędzie się m.in. ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych i wyróżnień jubileuszowych pracownikom Polskiej Miedzi. Wyróżnieni górnicy otrzymają również honorowe szpady górnicze – symbol honoru, wolności i godności górnika.
Po zakończeniu akademii tradycyjnie już ulicami Lubina przejdzie Pochód Lisa Majora. Całość zakończy się na Rynku ceremonią skoku przez skórę. Pasowanie na górnika jest szczególnym wydarzeniem dla młodych adeptów górnictwa, którzy symbolicznym skokiem przez skórę są przyjmowani do braci górniczej.
Zorganizowane będą również tradycyjne górnicze biesiady i combry. Centralna barbórkowa karczma odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej RCS w Lubinie, a Górniczy Comber Babski w hali widowiskowo-sportowej w Głogowie.
4 grudnia w Lubinie, Polkowicach i Głogowie rozpocznie się od górniczych pobudek. Górnicze orkiestry już od godziny 6 rano będą przypominać mieszkańcom regionu o święcie górników. Następnie o godzinie 9.00 w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie zaplanowana jest uroczysta msza św. w intencji górników oraz ich rodzin.
Na mszę św. w intencji górników zaprasza również prawosławny kapelan górnictwa – proboszcz parafii prawosławnej Świętej Trójcy w Lubinie. Msza odbędzie się 4 grudnia o godz. 9.00 w cerkwi przy ulicy 1 Maja 13B.
Tego samego dnia o 13.00 zaplanowano również się uroczystości przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie. Delegacje złożą kwiaty przy pomniku odkrywcy Polskiej Miedzi.
Program uroczystości centralnych
2 grudnia 2022 r.
godz. 14:00 – Akademia barbórkowa, ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych, wyróżnień jubileuszowych i szpad – Centrum Kultury „Muza” w Lubinie, ul. Armii Krajowej 1
godz. 16:00 – Pochód Lisa Majora i ceremonia skoku przez skórę (bezpośrednio po Akademii pochód wyruszy z Centrum Kultury „Muza”)
4 grudnia 2022 r.
godz. 06:00 – Pobudki górnicze – Lubin, Polkowice, Głogów
godz. 09:00 – Uroczysta msza św. w intencji górników oraz ich rodzin – Kościół Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie, ul. Orla 32
godz. 13:00 – Uroczystość przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie
W PeBeKa już świętowali
Choć Barbórka obchodzona jest w okolicy 4 grudnia, jednak uroczystości tego święta zaczynają się zawsze wcześniej. W Zagłębiu Miedziowym prawo do ich inauguracji ma Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa. Przywilej ten wynika z faktu, że to właśnie ta spółka była budowniczym kopalń należących do KGHM Polska Miedź. Obchody Dnia Górnika PeBeKa zorganizowała w piątek, 21 października.
W przemówieniu otwierającym akademię prezes PeBeKa Tomasz Rawecki podziękował pracownikom firmy za ostatnie dwa lata szczególnie intensywnej pracy. Spółka w tym okresie, naznaczonym pandemią i rosyjską agresją w Ukrainie, realizowała przyjęte cele, osiągając w ostatnim roku najlepsze wyniki w swojej historii.
Jak podały służby prasowe PeBeKa, spółka jest obecnie w trakcie dynamicznego okresu inwestycyjnego. Realizuje najważniejszy projekt Grupy KGHM – budowę Pompowni Głównego Odwadniania na terenie Zakładu Górniczego Polkowice-Sieroszowice, zakończyła głębienie szybu GG-1 w Kwielicach oraz realizuje specjalistyczne inwestycje dla Zakładu Hydrotechnicznego.
W robotach chodnikowych w 2021 r. osiągnęła najlepszy wynik w swojej historii. Wykonała ponad 41 tys. metrów bieżących przeliczeniowych wyrobisk górniczych.
Podczas uroczystej akademii uhonorowanych zostało 96 pracowników PeBeKa. Zostali oni wyróżnieni m.in. Medalami za Długoletnią Służbę, odznaczeniami Zasłużony dla KGHM i Zasłużony Pracownik PeBeKa oraz dyplomami nadania stopni górniczych. Wręczyli je: wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, wiceprezes KGHM ds. produkcji Marek Świder i prezes PeBeKa Tomasz Rawecki.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.