W środę (30 listopada) zakończyła się kolejna tura rozmów pomiędzy związkowcami z Taurona Wydobycie a przedstawicielami zarządów Tauron Wydobycie oraz Tauron Polska Energia. Rozmowy zakończyły się podpisaniem projektu porozumienia, które teraz musi jeszcze zaakceptować Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Rozmowy zakończyły w środę przed godz. 18 – strony wynegocjowały projekt porozumienia, który został parafowany przez przedstawicieli strony związkowej oraz zarządy obydwu spółek. Jeszcze tego samego dokument został przesłany do MAP – od tego akceptacji resortu aktywów państwowych będzie teraz zależało, czy porozumienie zostanie podpisane i wyjedzie w życie.
Przypomnijmy, że negocjacje dotyczyły warunków przejęcia przez Skarb Państwa spółki Tauron Wydobycie, do której należą trzy kopalnie – ZG Sobieski, ZG Janina i ZG Brzeszcze. Przedstawiciele strony związkowej od kilku tygodni prowadzili w tej sprawie rozmowy ze zarządem swojej obecnej spółki-matki Tauron Polska Energia oraz Ministerstwem Aktywów Państwowych. Jak wskazywali umowa miała dać pracownikom m.in. gwarancje zatrudnienia oraz określone warunki płacowe. Jednym z postulatów była m.in. wypłata jednorazowych świadczeń w wysokości 10 tys. zł brutto, które miałby rekompensować skutki inflacji. Związkowcy chcieli również mieć pewność, że kopalnie będą miały możliwość samodzielnego funkcjonowania na rynku – tutaj jednym z głównych postulatów jest wynegocjowanie odpowiednich cen węgla odbieranego przez energetykę.
Na razie strony nie ujawniają szczegółów projektów porozumienia. Jak udało nam się ustalić stronom udało się wypracować zapisy dotyczące gwarancji zatrudnienia. Kompromisowe rozwiązanie udał się również osiągnąć w kwestiach finansowych (wg niepotwierdzonych informacji pracownicy mają otrzymać łącznie 12 tys. zł w dwóch równych transzach wypłacanych w grudniu i styczniu), choć tutaj sprawa wciąż nie jest ostatecznie zamknięta, bo w czwartek (1 grudnia) ma się odbyć kolejne spotkanie związków zawodowych z zarządem dotyczące kwestii płacowych, tym razem na poziomie spółki Tauron Polska Energia.
Jak przekazali przedstawiciele strony związkowej parafowanie projektu porozumienia oznacza zawieszenia protestu, który od poniedziałku trwał w kopalni Janina w Libiążu. Pracownicy kopalni częściowo blokowali wysyłkę węgla z zakładu – blokadą nie były objęte transporty węgla opałowego przeznaczone dla gospodarstw domowych. Nie odbędzie się również planowana na czwartek demonstracja przed katowicką siedzibą TPE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Brawo chlopaki walczcie o swoje sobie premie placa w kilkaset tysiacach to dlaczego wam sie nie nalezy pozdrawiam gornik z pgg
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.