Tadeusz Glazór to postać wyjątkowa w historii Zagłębia Miedziowego. Jako naczelny inżynier Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń nadzorował głębienie pierwszych szybów w tym rejonie. Jak podało PeBeKa, od 1 listopada jest patronem ronda w Lubinie, które znajduje się na zbiegu ulic: 1 Maja, Tysiąclecia i Marii Skłodowskiej-Curie na szlaku wiodącym do siedziby centrali KGHM Polska Miedź.
Tadeusz Glazór nie jest tak znany jak pozostali trzej budowniczowie Zagłębia Miedziowego. Tymczasem obok prof. Józefa Zwierzyckiego, którego opracowania stanowiły podwaliny inwestycji w polską miedź, Jana Wyżykowskiego, czyli odkrywcy rud miedzi pod Lubinem i wreszcie Tadeusza Zastawnika - pierwszego dyrektora KGHM, Tadeusz Glazór jest jedną z postaci, które zasłużyły na pamięć i szacunek kolejnych pokoleń. To właśnie pod jego przywództwem brygady górnicze Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń Rud Miedzi otworzyły bramy do złoża i dały gwarancję kontynuacji miedziowej inwestycji.
Inicjatorem nadania imieniu rondu był społecznik, radny miasta Lubina i prezes Fundacji Palium Zbigniew Warczewski, który określił Tadeusza Glazóra jako czwartego muszkietera Zagłębia Miedziowego. Stosowną uchwałę radni Rady Miasta Lubina podjęli 4 października 2022 r., a obowiązuje ona od 1 listopada br.
- Jako naoczny świadek mam obowiązek dać świadectwo wydarzeniom historycznym i ocalić od zapomnienia pamięć wielkich osób i zadbać o to, by zajęły należne im miejsca w historii. Jan Wyżykowski ma w Lubinie swój pomnik, Zwierzycki patronuje ulicy, Zastawnik ma swój skwer i szyb, więc wreszcie przyszła pora również na Tadeusza Glazóra - stwierdził Zbigniew Warczewski. Warto wspomnieć, że z jego inicjatywy patronem jednego z rond w Lubinie jest PeBeKa.
Tadeusz Glazór urodził się 24 listopada 1922 r., zmarł w 2006 r. w wieku 84 lat. W Lubinie zamieszkał w 1964 r., gdzie jako naczelny inżynier PeBeKa nadzorował głębienie pierwszych szybów miedziowych w tym rejonie. Od 16 lutego 1971 r. pracował jako dyrektor Przedsiębiorstwa. W tym czasie górnicze załogi pod jego kierownictwem zgłębiły 18 szybów dla kopalń: Lubin, Polkowice i Rudna. Umożliwiło to dotarcie do złoża rudy miedzi w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowy i powstanie KGHM.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.